Bacchus

Wiadomości z DWI

Bacchus

Doskonała uprawa

Bacchus został wyhodowany ze szczepów (Silvaner x Riesling) x Müller-Thurgau przez Państwowy Instytut Hodowli Winorośli w Siebeldingen (Bundesforschungsanstalt für Rebenzüchtung).

Szczep ten może dawać większe zbiory niż szczepy o podobnym ciężarze moszczu. W Niemczech Bacchusa najczęściej można spotkać w Hesji Nadreńskiej, Palatynacie, Frankonii i Nahe. W sumie powierzchnia upraw wynosi blisko 2.300 ha. Te jasnożółte wina najczęściej występują w wariantach od lekkich do średnio ciężkich. Dojrzałe wina są bogate w ekstrakt, owocowe, o indywidualnym bukiecie przypominającym niekiedy odmianę Scheurebe. Wina o dużym ciężarze moszczu i dostatecznej kwasowości mogą przypominać rieslingi i wydzielać woń z dyskretną nutą gałki muszkatołowej (czasami trochę przypomina kminek).

Jak smakuje najlepiej

Młody, lekki, wytrawny bądź półwytrawny Grauburgunder to dobre wino na lato. Wytrawne wina klasy Kabinett oraz Spätlesen pasują dobrze do owoców morza, wyrazistych ryb morskich, makaronów, jagnięciny, młodej dziczyzny oraz dzikiego ptactwa, a także do dojrzałych serów miękkich. Wina winifikowane w małych beczkach dębowych komponują się z intensywnymi potrawami z jagnięciny oraz lekkimi daniami z dziczyzny, np. z ptactwa dzikiego lub sarniny. Owocowo-słodkie wina klasy Spätlese bądź też szlachetnie słodkie klasy Auslese pasują szczególnie dobrze do tłustych serów pleśniowych oraz do deserów z miodem, migdałami czy marcepanem.