Klasy jakości

Qualitätswein — wino jakościowe

Wina jakościowe to najczęściej występująca klasa jakościowa niemieckich win. Wina te muszą składać się w 100% z winogron pochodzących z jednego z 13 niemieckich regionów winiarskich i przejść badania analityczne i sensoryczne.

Dla każdego wina jakościowego ustalana jest dolna granica naturalnej zawartości alkoholu, która zależy od odmiany szczepu i terenu jego uprawy. Tzw. Minimalna waga moszczu różni się w zależności od regionu i wynosi od 50 do 72 stopni Oechsle. Producenci mogą wzbogacać wina jakościowe, regionalne (Landwein) oraz niemieckie (Deutscher Wein) określoną ilością cukru, aby w ten sposób podnieść zawartość alkoholu w winie.


Prädikatswein — wino jakościowe z wyróżnikiem


Jeżeli wino spełnia wyższe wymagania niż obowiązujące dla klasy jakościowej QbA (wino jakościowe), może być sprzedawane jako wino z wyróżnikiem. Wyróżnik jest wymieniony na etykiecie i udziela informacji o typie wina. Często jest podawany w połączeniu z odmianą winogron, np. w formie „Riesling Spätlese” albo „Müller-Thurgau Kabinett”. Wyróżniki w zależności od wymaganego ciężaru moszczu w kolejności rosnącej:

KABINETT: lekkie, eleganckie wina o niskiej zawartości alkoholu.

SPÄTLESE: szlachetne, intensywne w smaku wina produkowane z wybranych, całkowicie dojrzałych winogron zbieranych z pewnym opóźnieniem pod osiągnięciu dojrzałości.

AUSLESE: wina zwykle słodkie, szczególnie delikatnie owocowe produkowane z całkowicie dojrzałych winogron.

BEERENAUSLESE: wina produkowane ze zrywanych z krzewów pojedynczych, najszlachetniejszych, przejrzałych owoców porażonych szlachetną pleśnią (Botrytis) wykazujące wyższe stężenia cukru w moszczu; wina słodkie, o bardzo długiej przydatności do spożycia. Tego typu zbiory winogron nie mogą odbywać się każdego roku.

TROCKENBEERENAUSLESE: bardzo eleganckie, wyjątkowo przydatne do długiego leżakowania wina produkowane z pojedynczych jagód porażonych szlachetną pleśnią i pozostawionych na krzewie aż do wyschnięcia do postaci zbliżonej do rodzynek, o bardzo wysokiej zawartości cukru naturalnego; aromaty przywodzą na myśl miód i owoce egzotyczne, konsystencja ma często postać nektaru.

EISWEIN: wina produkowane z winogron zbieranych w stanie zmrożonym (temperatura poniżej minus 7 stopni Celsjusza), o bardzo wysokiej zawartości naturalnego cukru. Taki zbiór winogron udaje się w tylko w szczególnych latach. Wina tego typu cechują się ogromnym potencjałem długiego leżakowania i mogą dojrzewać przez wiele dziesięcioleci.

 

Landwein — wino regionalne

Niemieckie wina regionalne pochodzą z określonych rejonów geograficznych. To wina nieskomplikowane, typowe dla regionu pochodzenia, zawsze wytrawne lub półwytrawne. Od 1 sierpnia 2009 r. wyznaczono ustawowo w Niemczech następujące rejony produkcji win:

Lista niemieckich regionów uprawiających wina regionalne (kolejność alfabetyczna)

 1. Ahrtaler Landwein

 2. Badischer Landwein

 3. Bayerischer Bodensee-Landwein

 4. Brandenburger Landwein

 5. Landwein Main

 6. Landwein der Mosel

 7. Landwein Neckar

 8. Landwein Oberrhein

 9. Landwein Rhein

 10. Landwein Rhein-Neckar

 11. Landwein der Ruwer

 12. Landwein der Saar

 13. Mecklenburger Landwein

 14. Mitteldeutscher Landwein

 15. Nahegauer Landwein

 16. Pfälzer Landwein

 17. Regensburger Landwein

 18. Rheinburgen Landwein

 19. Rheingauer Landwein

 20. Rheinischer Landwein

 21. Saarländischer Landwein

 22. Sächsischer Landwein

 23. Schleswig-Holsteiner Landwein

 24. Schwäbischer Landwein

 25. Starkenburger Landwein

 26. Taubertäler Landwein

Deutscher Wein — wino niemieckie

Nazwa „Deutscher Wein“ zastąpiła na mocy rozporządzenia UE z dnia 1 sierpnia 2009 pojęcie „Tafelwein” (wino stołowe). Od niedawna na etykietach tych win można podawać dane o roczniku i szczepie. Wymagania co do jakości są jednak trochę niższe niż przy winach jakościowych i winach z wyróżnikiem. Wino niemieckie bez bliższych danych dotyczących pochodzenia może pochodzić wyłącznie z niemieckich zbiorów oraz dopuszczonych powierzchni uprawnych i odmian winorośli. W Niemczech wytwarza się tylko niewielkie ilości win tego typu w porównaniu z innymi krajami winiarskimi.