Region winiarski

Saale-Unstrut

Spotkanie z winem wśród dziewiczej natury

Nazwa regionu pochodzi od nazw tych dwóch rzek, jako, że winnice położone są przede wszystkim na tarasach w wąskich dolinach Saale i Unstrut. 

Przebiega tędy 51 stopień szerokości północnej, tak więc ten obszar uprawy winorośli jest najbardziej wysuniętym na północ regionem Niemiec, w którym produkuje się wina jakościowe. Mimo tego natura obdarzyła obszar Saale-Unstrut wydłużonym okresem wegetacyjnym, a wyważona mieszanina słońca i chłodu zapewnia żywe wina o delikatne strukturze. Naturalnie zagrożeniem są mroźne temperatury w zimie czy też późne przymrozki wiosenne, tak że uprawa winorośli możliwa jest jedynie w miejscach chronionych przed szkodliwymi czynnikami pogodowymi. Zbocza, na których położone są winnice są nachylone w kierunku południowym. W dolinach rzek swoiste „wyspy cieplne” tworzą szczególnie łagodny mikroklimat. Z opadami na poziomie 500 mm region ten należy do najuboższych w opady regionów winiarskich w Niemczech. Słońce świeci tu około 1600 godzin w roku. Przeciętny plon wynosi jedynie 50 hl na hektar. 

Znajdziemy tu tradycyjny krajobraz ze stromymi tarasami, kilkusetletnimi murami kamiennymi i chatkami na wzgórzach winnych, dzikimi sadami i zalewiskami rzecznymi. Na wzgórzach stoją zamki i warownie. Kultura i historia, natura, romantyzm i wino jednoczą się w tym regionie. Krzewy winorośli nadają krajobrazowi rzecznemu niepowtarzalny charakter i to od ponad tysiąca lat. Po raz pierwszy oficjalnie wzmiankowano uprawę winorośli nad rzekami Saale i Unstrut w roku 998. 

Wzdłuż winnego szlaku regionu Saale-Unstrut przebiega „Szlak romantyczny” a także „Niebiański trakt”. Zamki i warownie, takie jak Neuenburg czy Rudelsburg, znaczące budowle, jak katedra w Naumburg, a także miejsca mistyczne, jak np. miejsce znalezienia „dysku z Nebry” opowiadają o historii kultury tej krainy. Regionalną stolicą winiarską jest Freyburg nad rzeką Unstrut. Co roku w drugi weekend września odbywa się tutaj największy festyn winiarski w regionie. Możemy poznawać ten region z jego winami, gospodarstwami winiarskimi, gospodami i wyszynkami podczas pieszych wędrówek, wypraw rowerowych czy też wodnych, podążając dobrze rozbudowaną siecią tras turystycznych. Największa część regionu znajduje się na terenie triasowego parku krajobrazowego Saale-Unstrut.

Wytwarzane tu tradycyjnie wina wytrawne z typową dla regionu delikatną owocowością i żywotnością są znakiem rozpoznawczym regionu, który dzięki powierzchni około 650 ha zalicza się do mniejszych regionów winiarskich Niemiec. Przeważająca cześć tego regionu leży na terenie Saksonii-Anhalt, kilka hektarów w Turyngii i Brandenburgii. 

Równo 30 odmian zachęca aby ich skosztować i porównać ze sobą. Główną odmianą jest Müller-Thurgau, który dzięki niskiemu plonowaniu kryje w sobie zadziwiające niuanse. Winiarze z regionu Saale i Unstrut są szczególnie dumni ze swoich Weißburgunderów, ale także Silvaner i Riesling należą do klasyków w regionie. Na jednej czwartej powierzchni winnic uprawia się odmiany czerwone, przede wszystkim Portugiesera, Dornfeldera, Spätburgundera i Zweigelta. Są to rarytasy, które przeważnie szybko się rozchodzą.


Saale-Unstrut

Region Saale-Unstrut w skrócie

Położenie geograficzne: Region położony na 51 stopniu szerokości północnej – w dolinach rzecz Saale i Unstrut. 

Klimat: Roczna średnia temperatura wynosi 9,1° C, niski roczny poziom opadów (500 mm), przeciętnie 1600 godzin słonecznych w roku.

Gleby: Wapienie muszlowe, piaskowiec pstry, lessy gliniaste, łupki. 

Powierzchnia uprawy: Około 750 ha, 3 obszary, 4 rejony, 34 winnice.

Odmiany: Müller-Thurgau, Weißburgunder, Silvaner, Riesling, Portugieser, Dornfelder. 

20080121_01_11_018_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_11_008_A4_2560_1728.jpg
20080121_0260_2560_1728.jpg

Saale-Unstrut

Gebietsweinwerbung Saale-Unstrut

Querfurter Straße 10
06632 Freyburg

Tel.: +49 344 64 26 11 0
Fax: +49 344 64 2 94 16

www.natuerlich-saale-unstrut.de
weinbauverband.saale-unstrut[at]t-online(dot)de

Dalsze informacje i mapa

 

Saale-Unstrut

Privacy Policy

Wenn Sie dieses Video abspielen, werden Informationen über Ihre Nutzung an den Betreiber des Videos übertragen und unter Umständen gespeichert.

Baden

Badischer Wein GmbH

Basler Landstraße 28b
79111 Freiburg

Tel.: +49 761  89 78 47 84
Fax: +49 761  89 76 63 96

www.badischerwein.de
info[at]badischerwein(dot)de

Dalsze informacje i mapa