Region winiarski

Rheingau

Niczym niezmącona radość życia

Kaprysowi natury zawdzięczamy to, że Ren, który przeważnie zmierza w kierunku północnym, niemalże pod kątem prostym skręca na zachód w okolicach Wiesbaden.   

Skręca, aby już po 30 kilometrach w okolicach Rüdesheim am Rhein znowu podążyc w kierunku północnym. Pasmo górskie Rheingau, przebiegająca ze wschodu na zachód odnoga masywu Taunus, powstrzymuje rzekę i zmusza ją do zmiany kierunku. W ten sposób powstało na 50 stopniu szerokości północnej zakole Renu a na wąskim pasie na prawym brzegu rzeki pomiędzy Wiesbaden i Lorch am Rhein region winiarski Rheingau, który rozciąga się na wschód aż do Flörsheim-Wicker. Ten piękny skrawek Ziemi obsadzony jest winoroślą na powierzchni 3100 ha. Znany jest przede wszystkim z odmiany Rheingauer Riesling, która uprawiana jest na 2500 ha oraz ze Spätburgundera, z którego znana jest przede wszystkim okolica Assmannshausen.

Na suchych, kamienistych południowych stokach szczególnie dobrze udaje się Riesling. Może on przetrwać także i mroźne dni zimowe i wykorzystuje długi okres dojrzewania do wytworzenia wykwintnej owocowej kwasowości oraz aromatu. Już w roku 1775 klasztor Johannisberg odkrył zalety późnego zbioru winogron, a dziś Rieslingi klasy Spätlese są pokazowymi winami regionu. Od kilku lat wyróżnienie „Erstes Gewächs“, czyli premier cru, jest dowodem na to, że regionalni winiarze stawiają sobie coraz to nowe, ambitne cele i napełniają butelki wyjątkowymi trunkami. Wina te pochodzą z klasyfikowanych najlepszych siedlisk, tzw. „Erste Lage“ i wytwarzane są wedle ściśle określonych wyśrubowanych kryteriów.

Region Rheingau jest chętnie odwiedzany przez turystów, jego winny krajobraz urozmaicają nastrojowo położone stare klasztory i zamki. Szlak Rheingauer Riesling Route o długości 120 kilometrów prowadzi przez malownicze miejscowości winiarskie. 

Po drodze wyszynki i gospody zachęcają do zatrzymania się i skosztowania regionalnego wina a zabytki historii i kultury czekają na skraju drogi. Kto odwiedzi znaczące punkty widokowe w regionie, jak Niederwalddenkmal, Schloss Johannisberg, Hallgartener Zange ponad Oestrich-Winkel czy Bubenhäuser Höhe, ma przed sobą historyczne ośrodki uprawy winorośli. Na pierwszym planie znajduje się dawne opactwo cysterskie klasztor Eberbach, jeden z najlepiej zachowanych obiektów klasztornych w Niemczech. Wzgórze Johannisberg jest znane nie tylko z noszącego tę samą nazwę zamku, który powstał na ruinach klasztoru, ale jest także miejscem ważnym dla historii wina, jako że tam ma swoje korzenie tradycja późnego zbioru winogron. Nie można zapomnieć o Instytucie Badawczym Uprawy Winorośli, Sadownictwa i Ogrodnictwa w Geisenheim, który dzięki swoim obszernym badaniom daje coraz to nowe impulsy zmierzające ku poprawie jakości wina.

Winnice w regionie Rheingau oraz lokale gastronomiczne przez cały rok oferują kulinarne przeżycia na najwyższym poziomie. Warto wymienić marcowy festiwal wina i kuchni, dni smakoszy „Schlemmerwochen” organizowane pod koniec kwietnia, letnie festiwale muzyczne oraz wielkie święto regionu „Rheingautage”, które odbywa się w listopadzie. Wyjątkowym przeżyciem są także tradycyjne aukcje wina prowadzone w klasztorze Eberbach.


Rheingau

Region Rheingau w skrócie

Położenie geograficzne: Region rozpoczyna Siena Obszarze Untermain, na południe od Wiesbaden, na prawym brzegu Renu aż do Lorchhausen na północ od Rüdesheim am Rhein.

Klimat: Region chroniony przez pasmo Taunus, łagodne zimy i ciepłe lata, średnia temperatura wynosi 10,6° C.

Gleby: Ciężkie trzeciorzędowe gleby marglowe; łupki, kwarcyt, ziemia okrzemkowa i piaskowiec; glina; głębokie, przeważnie wapienne gleby lessowe i lessowo-piaszczyste; średnio głębokie i głębokie gleby na podłożu łupków fyllitowych.

Powierzchnia uprawy: Około 3100 ha, 1 obszar, 11 rejonów, 129 winnic.

Odmiany: Riesling, Spätburgunder.

20080121_01_09_018_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_09_125_A4_2560_1728.jpg
20071119_01_09_111_A4_2560_1728.jpg

Rheingau

Rheingauer Weinwerbung GmbH

Probeck'scher Hof
Rheinweg 30
65375 Oestrich-Winkel

Tel.: +49 6723 60 272 - 0
Fax: +49 67 23 60 272 - 25

www.kulturland-rheingau.de 
wein[at]kulturland-rheingau(dot)de

Dalsze informacje i mapa

Rheingau

Privacy Policy

Wenn Sie dieses Video abspielen, werden Informationen über Ihre Nutzung an den Betreiber des Videos übertragen und unter Umständen gespeichert.

Baden

Badischer Wein GmbH

Basler Landstraße 28b
79111 Freiburg

Tel.: +49 761  89 78 47 84
Fax: +49 761  89 76 63 96

www.badischerwein.de
info[at]badischerwein(dot)de

Dalsze informacje i mapa