Region winiarski

Pfalz

85 kilometrów winnej przyjemności

Palatynat ma wiele zalet: największe święto wina na świecie w Bad Dürkheim, ale i pierwszy a także najbardziej znany trakt winny – Deutsche Weinstraße (Niemiecki Szlak Winny). 

Szlak ten łączy na długości 85 kilometrów 130 miejscowości winiarskich Palatynatu położonych pomiędzy Bockenheim a Schweigen aż po granicę Alzacji. Palatynat z powierzchnią winnic obejmującą 23 tysiące hektarów jest drugim co do wielkości regionem uprawy winorośli w Niemczech a składa się z dwóch obszarów Mittelhaardt-Deutsche Weinstraße i Südliche Weinstraße. 

Winiarze na terenie ograniczonym przez obszar Pfälzerwald skupiają się na klasycznych odmianach, przede wszystkim na Rieslingu. „Król białych win” jest bezsprzecznie numerem jeden z powierzchnią ponad 5 tysięcy hektarów. Ale w natarciu są także i Weißburgundery i Grauburgundery. Oprócz tego zróżnicowaną ofertę win białych w Palatynacie wzbogacają takie odmiany jak Silvaner, Müller-Thurgau, Scheurebe, Gewürztraminer, Kerner i Morio-Muskat. Coraz bardziej na znaczeniu zyskują wina czerwone. Dostępne są żywotne i świeże wina typu Weißherbst wytwarzane z odmiany Portugiesera oraz owocowe Spätburgundery. Wyjątkowy sukces odniósł także w Palatynacie Dornfelder, który od kilku lat robi furorę. Ciemnoczerwony trunek przekonuje zwolenników wina wytrawnego o południowoeuropejskim charakterze. Podobnie ma się nowa odmiana Regent. Ocenie już 40 procent winnic między Renem a pasmem Haardt obsadzonych jest czerwonymi odmianami, czyniąc tym samym Palatynat największym niemieckim regionem win czerwonych.

Wszyscy wiedza o tym, że w Palatynacie świętuje się często i bardzo chętnie. Sezon imprez winiarskich rozpoczyna się wraz ze świętem kwitnienia drzew migdałowych w Neustadt-Gimmeldingen a kończy się dopiero podczas listopadowych obchodów winnego święta Św. Marcina w wiosce St. Martin, noszącej imię patrona. Można łatwo stracić orientację przy tak wielu imprezach winiarskich, stąd też nasza wskazówka: warto zwrócic szczególna uwagę na Dzień Wina Deutsche Weinstraße, podczas którego zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia główna trasa zamykana jest dla pojazdów i staje się 85-kilometrowym traktem przeznaczonym dla smakoszy wina.

Bliskie sąsiedztwo z Francją jest wszędzie wyczuwalne, nieprzypadkowo mieszkańcy Palatynatu znani są ze swego zamiłowania do dobrej kuchni. Warto wiedzieć, że najlepsi kucharze zadomowili się z czasem wzdłuż szlaku Deutsche Weinstraße i eksperymentują z powodzeniem z regionalną kuchnią. Zachęcamy do tego, aby udać się do nich z wizytą.

Poza tym w Palatynacie znajdziemy liczne atrakcje: oprócz obowiązkowej wizyty w znanych ośrodkach Bad Dürkheim, Neustadt oraz Landau a także w malowniczych wioskach winiarskich, jak St. Martin, Rhodt czy Gleiszellen, warto zboczyć z trasy, aby zobaczyć zamki i ruiny, we Freinsheim, Deidesheim, czy Annweiler am Trifels. Warto jest nadrobić drogi, aby zobaczyć także i położoną na uboczu, czarowną dolinę. A kto wespnie się powyżej Eschbach na Madenburg, jedną z najpiękniejszych ruin zamkowych w kraju i spojrzy w dół ku Równinie Reńskiej, tego oczom ukaże się prawdziwe bogactwo nasycone zielenią: krzewy winne jak okiem sięgnął.


Pfalz

Palatynat w skrócie

Położenie geograficzne: Region rozciągający się na południe od Worms aż do francuskiej granicy, i od wzgórz Pfälzer Wald aż do Niziny Reńskiej.

Klimat: Wiele dni słonecznych; średnia temperatura wynosi 11 stopni.

Gleby: Piaskowiec pstry, wapienne gleby gliniaste, gleby marglowe i podłoże triasowe, wapienie muszlowe; wyspy granitu, porfiru i łupków. 

Powierzchnia uprawy: Około 23400 ha, 2 obszary, 25 rejonów, 323 winnic.

Odmiany: Riesling, Müller-Thurgau, Kerner, Silvaner, Weißburgunder, Grauburgunder, Dornfelder, Portugieser, Spätburgunder.

20080121_01_08_044_A4_2560_1728.jpg
Birkweiler_04_2560_1728.jpg
Ellerstadt_07_2560_1728.jpg

Pfalz

Pfalzwein e.V.

Martin-Luther-Straße 69
67433 Neustadt/Weinstraße

Tel.: +49 6321 91 23 28
Fax: +49 6321 12 88 1

www.pfalz.de
info@pfalz.de

Dalsze informacje i mapa

 

Pfalz

Privacy Policy

Wenn Sie dieses Video abspielen, werden Informationen über Ihre Nutzung an den Betreiber des Videos übertragen und unter Umständen gespeichert.