Region winiarski

Nahe

Klejnot na południowym zachodzie

Nad rzeką Nahe przybyszów wita łagodna zieleń, romantyczne doliny rzeczne oraz skały o pełnych dramatyzmu kształtach. Poza tym spotkamy tu gościnnych winiarzy oferujących różnorodne wina. 

Region nad rzeką Nahe i jej dopływami Glan i Alsenz ma dwa tysiące lat tradycji uprawy winorośli. Teren chroniony jest przed zimnymi wiatrami wysokim masywem Hunsrück, a występujące na nim łagodne temperatury oraz dobre nasłonecznienie tworzą doskonały klimat dla uprawy winorośli w słonecznej dolinie o niskim poziomie opadów. Rosną tu na 4 tysiącach hektarów takie odmiany jak Riesling, Rivaner i Silvaner. Zadomowiły się tu także i różne szczepy burgundzkie oraz Kerner, Scheurebe, Portugieser i Dornfelder. Ulubieńcem winiarzy jest bogaty w niuanse Riesling, którego uprawia się na jednej czwartej powierzchni winnic w regionie. 

Burzliwe momenty w historii Ziemi regionu Nahe zadecydowały o wielkiej różnorodności gleb. Krzewy winorośli rosną na skałach łupkowych, wulkanicznych glebach o podłożu porfirowym, lessowym i na glebach gliniastych. Umożliwia to uprawę różnorodnych odmian i produkcję win o zróżnicowanych stylach. 

Nad rzeką Nahe zawsze się coś dzieje. Czy to na skocznym festynie jazzowym, czy podczas wieczoru kulinarno-winnego czy też do palety rustykalnych przekąsek wino, z regionu Nahe jest zawsze doskonałym towarzyszem. 

Region Nahe jest znany ze swych uzdrowisk, jak np. Bad Kreuznach, Bad Münster am Stein czy Bad Sobernheim, które są popularnymi miejscami relaksu. Goście nie tylko korzystają z leczniczych źródeł solankowych, ale miło spędzają czas w saunie, kąpielach błotnych, podczas kompleksowych kuracji metodami naturalnymi czy przy winoterapii. 

Region ten można dobrze poznać wędrując wzdłuż idyllicznego Szlaku Winnego Nahe, czy też korzystając ze ścieżki rowerowej. Dla piechurów szczególnie atrakcyjny jest przepiękny szlak wędrowny „Ren-Nahe” o długości 100 km prowadzący przez tereny parku krajobrazowego Soonwald Nahe. Warto odwiedzić miejscowość Bad Kreuznach, w której znajdują się zabytkowe domy na moście nad rzeką Nahe oraz liczne pamiątki po czasach rzymskich. Miasteczko Bad Münster am Stein-Ebernburg położone romantycznie w niecce znane jest ze swojego jarmarku średniowiecznego, zamku oraz turniejów rycerskich. A kto już raz doświadczył widoków ze wzniesienia Rotenfels, które nawiasem mówiąc jest najwyższym urwiskiem w Niemczech położonym na północ od Alp, ten wie, dlaczego mieszkańcy tego regionu są dumni ze swojej małej ojczyzny. Wino z regionu Nahe można odkrywać także i w najlepszym towarzystwie na jednym z licznych świąt wina odbywających się na szlaku winnym przeważnie późnym latem. A kto już raz posmakował połyskującego w kieliszku wina z Nahe, ten poczuł cały kalejdoskop najdelikatniejszych niuansów smakowych: świeże owoce, delikatną kwasowość, nuty mineralne oraz bogaty aromat. Nic dziwnego, że wino z regionu Nahe jest gratką dla prawdziwych koneserów, klejnotem z południowego zachodu.


Nahe

Region Nahe w skrócie

Położenie geograficzne: Winorośl uprawiana jest wzdłuż rzeki Nahe u stóp góry Hunsrück, na obszarze od Martinstein do Bingen i w bocznych dolinach Guldenbach, Gräfenbach, Glan, Trollbach, Ellerbach i Alsenz, na terenie parku krajobrazowego Soonwald-Nahe. 

Klimat: Zrównoważony, łagodny, niezbyt mroźny, niski poziom opadów.

Gleby: Podłoże łupkowe i kwarcytowe w dolnym biegu Nahe, porfiry, melafiry i piaskowiec pstry w środkowym biegu rzeki; podłoże gliniaste i zwietrzałe gleby o podłożu piaskowym, lessowym i gliniastym w okolicach Bad Kreuznach. 

Powierzchnia uprawy: Około 4150 ha, 6 rejonów, 310 winnic. 

Odmiany: Riesling, Müller-Thurgau, Kerner, Silvaner, Weißburgunder, Grauburgunder, Dornfelder, Spätburgunder i Portugiesera.

20080121_01_07_010_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_07_013_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_07_008_A4_2560_1728.jpg

Nahe

Weinland Nahe e.V.

Burgenlandstr. 7
55543 Bad Kreuznach

Tel.: +49 671 83 40 50
Fax: +49 671 83 40 52 5

www.weinland-nahe.de
info[at]weinland-nahe(dot)de

Dalsze informacje i mapa

Nahe

Privacy Policy

Wenn Sie dieses Video abspielen, werden Informationen über Ihre Nutzung an den Betreiber des Videos übertragen und unter Umständen gespeichert.

Baden

Badischer Wein GmbH

Basler Landstraße 28b
79111 Freiburg

Tel.: +49 761  89 78 47 84
Fax: +49 761  89 76 63 96

www.badischerwein.de
info[at]badischerwein(dot)de

Dalsze informacje i mapa