Region winiarski

Mittelrhein

Romantyzm nadreński w czystej formie

Dolina Renu pomiędzy Bingen i Bonn tworzy malowniczą scenerię. Wzgórz winnych strzegą zamki a średniowieczne miasteczka zdobią brzegi Renu.

Oto mały region winiarski położony w środkowym biegu Renu, w którym Rzymianie założyli pierwsze winnice. Winorośl uprawiana jest tu na obszarze o długości ponad 100 km od Bingen prawie do samych bram Bonn. Region ten położony wzdłuż Renu reprezentuje szczególnie piękną część Niemiec. Wąska dolina Renu poprzecinana stromymi skałami tworzy imponujący krajobraz, wyróżniający się również licznymi winnicami położonymi przeważnie na stromiznach, na których pielęgnacja winorośli wymaga dużego nakładu sił. Południowa część tego rejonu, Oberes Mittelrheintal, w 2002 roku została włączona przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kultury. Obszar ten to samo serce całego regionu winiarskiego, z krajobrazem urozmaiconym zamkami na zboczach i wioskami o średniowiecznym charakterze położonymi w zakolach rzek. Wzdłuż odcinka Renu zwanego Bopparder Hamm położona jest największa winnica regionu Mittelrhein o długości pięciu kilometrów. Można tu co roku pod koniec kwietnia podczas wiosennego święta wina rozkoszować się nowym rocznikiem wina oraz oczywiście chłonąć piękne panoramiczne widoki.

W regionie Mittelrhein możemy doświadczyć romantyzmu w czystej formie. I to nie tylko na skale Lorelei opiewanej w starych podaniach. Liczne potężne zamki przeplatają się ze starymi ruinami. A we wsiach i miastach na bez mała każdej uliczce znajdziemy gospodę, winiarnię bądź wyszynk. Wybrane gospody zostały oznaczone regionalnym wyróżnieniem zwanym „Haus der besten Schoppen Mittelrhein“. 

Winorośl uprawia się prawie wyłącznie na położonych na tarasach winnicach na stromych stokach. Ze względu na trudne warunki uprawy powierzchnia winnic zmniejszyła się do około 470 ha. Wzgórza Siebengebirge oraz Lorelei dzielą ten rejon na dwa obszary uprawy winorośli. W celu podwyższenia jakości, winiarze zbierają przeciętnie tylko 60 hl na hektar. Nieurodzajne gleby gliniasto-łupkowe na stokach, lustro wód Renu wyrównujące temperaturę oraz niski plon to podstawy najwyższej jakości win pochodzących z regionu Mittelrhein.

Tutejsi winiarze faworyzują klasyczne odmiany. Przede wszystkim Riesling znajduje w tym regionie idealne warunki do wzrostu i nabiera tu mineralnego charakteru, delikatnego aromatu i rasowej kwasowości. Zajmując 70 procent powierzchni lokalnych winnic Riesling jest numerem jeden pośród białych odmian w regionie Mittelrhein. Oprócz niego dobrze udają się tu Müller-Thurgau, Kerner i Burgunder. Najważniejszą odmianą czerwoną jest Spätburgunder. 

Region obfituje w atrakcje turystyczne. W samym sercu tej wyjątkowej rzecznej krainy leży Koblencja, jedno z największych miast znanych z uprawy winorośli. Równie ciekawe są St. Goar i Boppard a także Oberwesel ze swoimi prawie w całości zachowanymi murami obronnymi. Malownicza miejscowość Bacharach jest historycznym miejscem handlu winem.  

Także święta wina, takie jak np. jarmark winny w Oberwesel czy też święto wina w Bacharach przez cały rok urozmaicają pobyt w regionie. Dodatkową atrakcją są prezentacje win i inne imprezy związane z tym trunkiem. W czerwcu podczas święta „Tal to Tal” ulice zamknięte są dla ruchu kołowego. Podczas organizowanej w czerwcu imprezy „Rhein in Flammen”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Ren w płomieniach”, cała dolina rozbłyskuje ogniami bengalskimi. Kolejnym ważnym punktem w bogatym kalendarzu imprez związanych z winem jest prezentacja „Weinforum Mittelrhein” organizowana we wrześniu, na której można spróbować 100 wyróżnionych win.


Mittelrhein

Region Mittelrhein w skrócie

Położenie geograficzne: Region położony na długości 100 km wzdłuż obu brzegów Renu, rozciągający się od Nahe do Koblencji i od Kaub po Siebengebirge. 

Klimat: Wiele dni słonecznych i osłoniętych winnic; rzeka Ren kumuluje ciepło. 

Gleby: Gleby o podłożu łupkowym i zwietrzałe szarogłazy, pojedyncze wysepki lessowe; na północy gleby pochodzenia wulkanicznego. 

Powierzchnia uprawy: Około 460 ha, 2 obszary, 10 rejonów i 111 winnic. 

Odmiany: Riesling, Müller-Thurgau, Kerner i Spätburgunder.

20080121_01_05_017_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_05_014_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_05_013_A4_2560_1728.jpg

Mittelrhein

Mittelrhein-Wein e.V.

Dolkstraße 19
56346 St. Goarshausen

Tel.: +49 6771-9599-103
Fax: +49 6771-599-607

Web: www.mittelrhein-wein.com
E-Mail: info[at]mittelrhein-wein(dot)com
Dalsze informacje i mapa 

Mittelrhein

Privacy Policy

Kiedy odtworzą Państwo to wideo, informacja o Państwa aktywności (oglądalności) zostanie przekazana do operatora tego wideo i zapisana.