Region winiarski

Hessische Bergstraße

Wiosenne przebudzenie

Gdy w marcu czy w kwietniu w niektórych miejscach występują jeszcze przymrozki, na Heskim Szlaku Górskim kwitną już drzewa migdałowe. A to dlatego, że wiosna rozpoczyna się tu zazwyczaj o kilka dni wcześniej. 

Forsycje, wiśnie, brzoskwinie i magnolie idą w ślady drzew migdałowych. Ale zachwycamy się w tym regionie nie tylko wspaniałą naturą. W takich miejscowościach jak Zwingenberg, Heppenheim, Alsbach czy Bensheim malownicze starówki zachęcaja gości do dłuższego pobytu. Ruchliwe miejscowości położone wzdłuż starego rzymskiego traktu „strata montana” oraz ciche doliny Odenwaldu zapewniają odpowiednie urozmaicenie. Jedząc dziczyznę czy pstrągi z Odenwaldu i popijając je dobrym Bergsträßer Wein szybko poczujemy się tu jak w domu.

Heska część szlaku Bergstraße jest od 1971 roku samodzielnym regionem winiarskim, którego powierzchnia winnic wynosząca około 460 ha, dzieli się na dwa oddzielone od siebie obszary. Region Starkenburg zaczyna się na południe od Darmstadt obszarem z rozproszonymi winnicami, natomiast bardziej na południu, w okolicach Zwingenbergu, winnice położone są bliżej siebie. Centra uprawy winorośli znajdują się w Auerbach, Bensheim i Heppenheim. Na południe od Heppenheim obszar ten kończy się wraz z granicą kraju związkowego Hesji. Drugi, znacznie mniejszy obszar zwany „Odenwälder Weininsel“, co oznacza w dosłownym tłumaczeniu „odenwaldzką wyspę winną”, nosi oficjalną nazwę obszaru Umstadt. Jego centrum stanowi miasteczko Groß-Umstadt.

Najlepiej położone winnice znajdują się na zboczach pochylonych w kierunku doliny Renu, obszary uprawiane przez winiarzy często są położone na stromych stokach. Na zboczach najwyższej góry w regionie, o nazwie Melibokus, położonej niedaleko Zwingenbergu, znajdują się najwyżej położone winnice na tarasach. Dzięki podzieleniu na wiele małych poletek, winnice na podłożu ze skał magmowych wyglądają bardzo malowniczo.  

Na tym małym obszarze uprawnym wytwarza się przede wszystkim wina wytrawne i półwytrawne. Odmiana Riesling jest dla regionu typowa a oprócz niej uprawiane są Rivaner, Grauburgunder, Silvaner, Kerner i Weißburgunder. Rarytasem jest Riesling, który uprawia się na około 180 ha. Coraz częściej spotyka się odmiany czerwone Spätburgunder, Dornfelder i St. Laurent.

Trasa wzdłuż szlaku Bergsträßer Weinlagenweg jest wspaniałym traktem wędrownym, prowadzącym przez środek obszaru uprawy winorośli. Zróżnicowany, pagórkowaty krajobraz zapewnia wspaniałe widoki na Odenwald oraz ponad Równinę Reńską. Co roku 1 maja młodzi winiarze zapraszają na wędrówkę po winnicach położonych pomiędzy Heppenheim i Zwingenbergiem. W ramach tzw. „Wiosny Winnej” organizowany jest również zlot winny w Bensheim. Także i większe święta winne dają możliwość bliższego poznania wina z heskiego Szlaku Winnego, które poza tym regionem jest raczej trudne do zdobycia. I tak Zwingenberg zaprasza na święto wina odbywające się na historycznym rynku w okresie Zielonych Świątek, natomiast Bensheim i Groß-Umstadt świętują we wrześniu. Także i na dorocznym jarmarku winnym organizowanym pod koniec czerwca na starówce w Heppenheim znajdziemy zwykle reprezentatywny dla regionu wybór win. Kto nie dotrze tu w czasie święta wina, tego i tak nie ominie przyjemność skosztowania tych rzadkich trunków w jednej z licznych lokalnych winiarni.


Hessische Bergstraße

Heski Szlak Winny w skrócie

Położenie geograficzne: Region położony pomiędzy rzekami: Neckar, Ren i Men, osłonięty przez wzgórza Odenwaldu; należy do niego także „Odenwaldzka Wyspa Winna” w okolicy Groß-Umstadt.

Klimat: Jak najlepsze nasłonecznienie oraz wystarczająca ilość opadów, obszar osłonięty przed zimnym wiatrem ze wschodu wzgórzami Odenwaldu.

Gleby: Lżejsze gleby o różnej zawartości podłoża łupkowego. 

Powierzchnia uprawy: Około 430 ha, 2 obszary, 3 rejony, 23 winnice.

Odmiany: Riesling, Müller-Thurgau, Grauburgunder i Spätburgunder.

20080121_01_04_022_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_04_010_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_04_034_A4_2560_1728.jpg

Hessische Bergstraße

Weinbauverband Hessische Bergstraße e.V.

Kettelerstraße 29
64646 Heppenheim

Tel.: +49 6252 7 56 54
Fax: +49 6252 78 82 56

www.bergstraesser-wein.de
info[at]bergstraesser-wein(dot)de

Dalsze informacje i mapa

Hessische Bergstraße

Privacy Policy

Wenn Sie dieses Video abspielen, werden Informationen über Ihre Nutzung an den Betreiber des Videos übertragen und unter Umständen gespeichert.

Baden

Badischer Wein GmbH

Basler Landstraße 28b
79111 Freiburg

Tel.: +49 761  89 78 47 84
Fax: +49 761  89 76 63 96

www.badischerwein.de
info[at]badischerwein(dot)de

Dalsze informacje i mapa