Region winiarski

Baden

W typowo badeńskim stylu

Badenia z 15800 ha winnic jest trzecim co do wielkości regionem winiarskim Niemiec, rozciągającym się z północy na południe na długości około 400 km.

Wina pochodzące z Badeńskiego Szlaku Winnego są bardzo różnorodne, ale znawcy win od dawna są zgodni co do tego, że wina te są „rozpieszczane słońcem”. W konsekwencji Badenia została zaliczona przez Unię Europejską do obszaru uprawy winorośli kategorii B. Dlatego też tutejsze wina muszą osiągnąć większą wagę moszczu niż w innych regionach. Umożliwiają to: odpowiednia liczba godzin słonecznych oraz chyba najcieplejsze w całych Niemczech miejsca, położone u podnóża Kaiserstuhl.

Badeński region uprawy winorośli rozciąga się od rzeki Tauber na północy aż do Jeziora Bodeńskiego na południu. Dziewięć obszarów, na jakie podzielony jest ten region, jest bardzo zróżnicowanych krajobrazowo i klimatycznie. Dzięki temu można tu wytwarzać najróżniejsze wina. Na północy regionu, na obszarze zwanym Tauberfranken, wzdłuż Badeńskiego Szlaku Winnego oraz w Kreichgau na pierwszym planie znajdują się Rivaner, Riesling oraz Schwarzriesling. W środkowej części Badenii, w Ortenau, uprawia się przede wszystkim Spätburgundery i Rieslingi, na południu, czyli w Breisgau, u stóp Kaiserstuhl oraz w Tuniberg przede wszystkim czerwone i białe szczepy burgundzkie. W rejonie Markgräflerland położonym nieopodal szwajcarskiej granicy szczególne miejsce ma specjalna odmiana Gutedel, a nad Jeziorem Bodeńskim szczególnie dobrze udają się Spätburgunder i Müller-Thurgau.

Badenia jest najważniejszym niemieckim regionem uprawy Spätburgundera. Odmiana ta cieszy się dużą popularnością we wszystkich możliwych stylach i wariantach, także jako wino różowe czy Weißherbst. Jedwabiste, wyraziste wina coraz częściej winifikowane są w małych beczkach dębowych. A jako, że Badenia ma przydomek kraju burgunda, spotykamy tu całą rodzinę burgundzkich szczepów, wyrazistego Grauburgundera, eleganckiego Weißburgundera czy filigranowego Auxerrois. „Badisch Rotgold”, czyli w dosłownym tłumaczeniu Czerwone Złoto Badenii, to nazwa różowego specjału wytwarzanego z winogron Spätburgundera i Grauburgundera. Nie tylko łagodny klimat, urokliwe miejscowości winiarskie oraz różnorodność krajobrazu przyciągają wielu gości do Badenii, na przykład na zbocza Odenwaldu czy Schwarzwaldu, czy tez nad brzegi Jeziora Bodeńskiego. Popularne wśród turystów są także takie miasta jak Heidelberg, Konstancja, Baden-Baden, Karlsruhe czy Freiburg. Zróżnicowana jest także oferta aktywnego wypoczynku, np. wycieczki rowerowe wzdłuż rzeki Tauber, spacery na wielu winnych szlakach edukacyjnych, czy też wycieczki na winnych szlakach wędrownych. Niektóre uzdrowiska, począwszy od Badenweiler aż po Baden-Baden, oferują pobyty wellness, najlepiej w połączeniu z winem. Ponad 100 lokalnych imprez związanych z winem zaprasza do wspólnej zabawy, na największych z nich możemy poznać ofertę win z całego regionu, inne odbywają się w historycznej scenerii a nawet kultywuje się na nich średniowieczne tradycje. Również ponad 50 badeńskich spółdzielni winiarskich zaprasza regularnie na dni otwarte danej piwnicy. Najlepszy przegląd aktualnej oferty win z piwnic badeńskich oferują zawsze odbywające się w maju Badeńskie Targi Wina w Offenburgu, a najstarszy doroczny jarmark winny odbywa się, tak jak już w XIX wieku, w kwietniu w Müllheim w rejonie Markgräflerland.


Baden

Badenia w skrócie

Położenie geograficzne: Region rozciąga się od Jeziora Bodeńskiego, wzdłuż nizin górnego biegu Renu, przebiega przez Badeński Szlak Winny i wzgórza Kraichgau aż do subregionu Tauberfranken.

Klimat: Słoneczny i ciepły, u stóp szczytu Kaiserstuhl najcieplejszy region Niemiec .

Gleby: Żwiry morenowe w okolicach Jeziora Bodeńskiego, gleby wapienne, gliniaste i marglowe, wilkie pokrywy lessowe,  gleby wulkaniczne u podnóża Kaiserstuhl i w regionie Markgräflerland, wapienie muszlowe i podłoże triasowe w Kraichgau i Taubergrund.

Powierzchnia uprawy: Około 15800 ha, 9 obszarów, 16 rejonów, 306 winnic.

Odmiany: Spätburgunder, Müller-Thurgau, Grauburgunder, Riesling, Gutedel, Weißburgunder, Silvaner, Traminer.

20080121_01_02_047_A4.jpg
20080121_01_02_060_A4.jpg
20080121_01_02_062_A4.jpg

Baden

Badischer Wein GmbH

Basler Landstraße 28b
79111 Freiburg

Tel.: +49 761  89 78 47 84
Fax: +49 761  89 76 63 96

www.badischerwein.de
info[at]badischerwein(dot)de

Dalsze informacje i mapa

Baden

Badischer Weinbauverband e.V.

Merzhauser Straße 115
79100 Freiburg im Breisgau

Tel.: +49 761  45 91 00
Fax: +49 761  40 80 26

www.badischer-weinbauverband.de
info[at]badischer-weinbauverband(dot)de

Baden

Privacy Policy

Wenn Sie dieses Video abspielen, werden Informationen über Ihre Nutzung an den Betreiber des Videos übertragen und unter Umständen gespeichert.