Region winiarski

Ahr

Raj dla smakoszy

Region nad rzeką Ahr o powierzchni winnic wynoszącej około 540 ha, należy do najmniejszych regionów winiarskich Niemiec. Na winnicach położonych stromo nad rzeką dobrze udają się przede wszystkim odmiany czerwone.   

Ale nie tylko zwolennicy wybornego wina czerwonego pielgrzymują chętnie do niemieckiego „raju dla win czerwonych“.

Już Rzymianie doceniali zalety klimatyczne dzikiej i romantycznej doliny rzeki Ahr i posadzili tu pierwsze krzewy winorośli. Dziś winiarze w dolinie rzeki Ahr na północy Nadrenii-Palatynatu wyspecjalizowali się w uprawie czerwonych winogron. Oprócz króla odmian czerwonych, Spätburgundera, do regionalnych specjałów zalicza się także i Frühburgunder ceniony za wysoką jakość. Organizacja „Slow Food“ dba o ochronę takich właśnie produktów o wysokiej jakości. Wpisują się w to działania zaangażowanych winiarzy z regionu Ahr mające na celu zachowanie rzadko spotykanych winnic z odmianą Frühburgunder. Wytworzenie najlepszych jakościowo win regionu Ahr okupione jest wielkim wysiłkiem. Podczas prac pielęgnacyjnych w winnicy czy w trakcie zbiorów, winiarze często muszą wspinać się na stromizny i przedzierać przez wąskie szczeliny skalne, aby dotrzeć do nielicznych krzewów winnych. Nagrodą za uciążliwą pracę w winnicy jest najwyższa jakość wina.

Rzeka Ahr wije się leniwie poprzez fantastyczny krajobraz skalny w kierunku Renu a winnice tulą się do nagich skał. Dzięki łagodnemu klimatowi winogrona w dolinie Ahr mają optymalne warunki rozwoju, także dlatego, że nagrzane skały w nocy oddają krzewom skumulowane ciepło. Regiony rzeki Ahr i Renu oraz pasma górskiego Eifel przyciągają wielu turystów, oferując im wspaniałe szlaki wędrowne, skomplikowane ścieżki rowerowe oraz wszechstronny fitness park idealny do uprawiania nordic walking. Większość z gości wędruje malowniczym Szlakiem Wina Czerwonego, który łączy z sobą gminy winiarskie położone na odcinku ponad 35 kilometrów pomiędzy miejscowościami Bad Bodendorf i Altenahr. Niezależnie od pory roku trasa ta zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na dolinę rzeki Ahr. Strome ścieżki i drogi prowadzą bezpośrednio do miejscowości winiarskich, gdzie degustacje w winiarniach i przekąski w typowych dla regionu gospodach zaspokoją głód i pragnienie turystów. 

Romantyzm oraz rustykalna domowa atmosfera są tak samo charakterystyczne dla regionu, jak i wyśmienite wina i wyjątkowa kuchnia. Spółdzielnie winiarskie oraz producenci wina zachęcają do uczestnictwa w pasjonujących imprezach okolicznościowych organizowanych w wiekowych murach i winnicach. Najlepsi kucharze regionu współpracują z najznakomitszymi producentami win. Tak dzieje się przykładowo podczas cyklu imprez „Gourmet & Wein“ poświęconych wyśmienitej kuchni i winu, który od lat cieszy się ogromnym powodzeniem. Począwszy od eleganckiej gali, która odbywa się w styczniu, przez cały rok ten cykl imprez oferuje smakoszom i znawcom wina najlepsze doznania zmysłowe. W końcu filozofię „dobrego samopoczucia” stosuje się w dolinie rzeki Ahr przez 365 dni w roku. Także i na licznych świętach wina i imprezach związanych z kulturą wina można poczuć się swobodnie i oddać się przyjemności. Za przykład może posłużyć jarmark winny nad rzeką Ahr odbywający się w czasie Zielonych Świątek, doroczna impreza o nazwie LebendAHRt, czy też weekendy winne organizowane podczas zbiorów, których kulminację stanowi fantastyczny pokaz sztucznych ogni ponad winnicami


Ahr

Region Ahr w skrócie

Położenie geograficzne: Na północnym zachodzie, odgraniczony pasmem górskim Ahr, chroniony przez rzekę Eifel.

Klimat: Łagodny i korzystny (Zatoka Kolońska), częściowo szklarniany w winnicach położonych na stokach. 

Gleby: Głębokie i lessowe w dolnej części doliny rzeki Ahr, kamieniste, częściowo o podłożu łupkowym  i wulkanicznym w środkowej części doliny. 

Powierzchnia uprawy: Około 540 ha, 1 obszar, 1 rejon, 40 winnic.

Odmiany: Spätburgunder, Portugieser, Dornfelder, Riesling, Müller-Thurgau; regionalny specjał: Frühburgunder.

20071119_01_01_016_A4_2560_1728.jpg
20071119_AHR_3107_2560_1728.jpg
20080121_AHR_3210_2560_1728.jpg

Ahr

Ahrwein e.V.

Hauptstraße 80
53474 Bad Neuahr-Ahrweiler

Tel.: +49 2641  9171-0
Fax: +49 2641  9171-51

www.ahrwein.de
info[at]ahrwein(dot)de

Dalsze informacje i mapa

Ahr

Privacy Policy

Kiedy odtworzą Państwo to wideo, informacja o Państwa aktywności (oglądalności) zostanie przekazana do operatora tego wideo i zapisana.

Baden

Badischer Wein GmbH

Basler Landstraße 28b
79111 Freiburg

Tel.: +49 761  89 78 47 84
Fax: +49 761  89 76 63 96

www.badischerwein.de
info[at]badischerwein(dot)de

Dalsze informacje i mapa