Details

Nagrody Auszeichnungen

Złoty medal ENOEXPO 2015 dla Rieslinga z winnicy Weinheimer Hof

13/11/2015

W dniach 4-6 listopada miały miejsce w Krakowie targi wina ENOEXPO. Konkurs win o złoty medal ENOEXPO® 2015 wyłonił ponad 40 zwyciezców w 20 kategoriach. Złoty medal w kategorii „wina słodkie i pół wytrawne“ zdobył 2007 Riesling z winnicy Weingut Weinheimer Hof.


Czym jest ENOEXPO?

Targi wina ENOEXPO odbywały się po raz 13 i stanowiły część 23 Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA, jak i 14 Targów Artykułów Spozywczych i Napojów dla Gastronomii GASTROFOOD. Tym samym targi obejmowały wszystko co związane z gastronomią i hotelarstwem.

Rosnąca z roku na rok liczba odwiedzających targi wyniosła tym razem ponad 12000 osób, które miały możliwość uczestniczyć w specjalnych szkoleniach, seminariach i wykładach i dzięki temu poszerzyć zakres wiedzy na temat win z całego świata. Aby wspomóc niemieckich winiarzy w eksporcie ich win do Polski zaprezentowano ich wina na wspólnym stoisku Przedstawicielstwa Niemieckiego Instytutu Wina. Na tym stoisku polscy importerzy wina oraz prasa mieli możliwość zapoznać się z informacjami dotyczącymi niemieckich win, regionów winiarskich oraz oferty niemieckich producentów. 

„Udany powrót“

Powróciliśmy na targi ENOEXPO po kilkuletniej przerwie. W miedzyczasie targi bardzo się rozwinęły. Z jednej strony odbywają się one teraz w nowoczesnej hali, z drugiej zaś zaskakują liczbą wystawców oraz wydarzeń dodatkowych. Organizowane przez nas seminarium „Riesling – starość to radość!“ spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających. Udział w tych targach jest dla nas szczególnie ważny. Nasze stoisko cieszyło się wielkim zainteresowaniem – mówi Anna Gmurczyk, Przedstawiciestwo Niemieckiego Instytutu Wina.

Na wspólnym stoisku zaprezentowało się sześciu niemieckich producentów wina:

  • Sekthaus Solter GmbH & Co. KG, 
  • Winnica-Winery Hambacher Freiheit, Ludwik Adamé Haass, 
  • Deutsches Weintor, 
  • Weingut Weinheimer Hof, 
  • DIVINO Nordheim Thüngersheim eG,
  • Moselland eG, Winzergenossenschaft

W przeddzień targów odbyło się spotkanie dla osób z branży w Niemieckim Konsulacie Generalnym podczas którego zorganizowane zostało seminarium oraz degustacja wina. 

Sytuacja branży winiarskiej w Polsce

Polska należy do czołówki krajów, które eksportują niemieckie wina. Wartość eksportu wina niemieckiego do Polski wzrosła w ostatnich pieciu latach o prawie 12%. Obecnie odnotowuje się roczny wzrost o 2%. Z roku na rok oferta win niemieckich jest coraz większa. Od zeszłego roku na rynku polskim pojawiło się 9 nowych producentów wina ze swoimi produktami.