Details

Wzrosło spożycie wina na osobę

18/01/2021

W minionym roku winiarskim (01.08.2019 - 31.07.2020) Niemcy wypili średnio o 0,6 litra więcej wina na osobę niż w analogicznym poprzednim okresie.

 


Tak wynika z najnowszego bilansu konsumpcji wina, sporządzanego co roku przez Niemiecki Związek Winogrodniczy na zlecenie Niemieckiego Instytutu Wina (DWI). W okresie 12 miesięcy spożyto w Niemczech łącznie 17,2 mln hektolitrów krajowych i zagranicznych win niemusujących, co odpowiada spożyciu 20,7 litra wina na osobę w kraju liczącym 83,1 mln mieszkańców.

 

Bilans spożycia wina odzwierciedla rynek sprzedaży wina całościowo. Obejmuje zarówno konsumpcję poza domem, w lokalach gastronomicznych, jak i zakupy wina w handlu i u producentów. „Fakt wzrostu spożycia wina w minionym winiarskim roku bilansowym w warunkach zamknięcia gastronomii z powodu koronawirusa ma swoją przyczynę oczywiście także w odwołanych podróżach zagranicznych. A do tego więcej wina wielu konsumentów zakupiło w handlu już podczas pierwszego wprowadzenia obostrzeń, uzupełniając swoje zapasy wina", tłumaczy dyrektor generalna DWI Monika Reule.

 

Niemcy na czwartym miejscu wśród największych światowych rynków konsumenckich

Na sytuacji związanej z pandemią nie zyskały natomiast wina musujące. W minionym roku winiarskim ich spożycie wyniosło 2,6 mln hektolitrów i tym samym nieznacznie spadło o 0,1 litra do 3,2 litra na osobę w skali roku.

W zakresie spożycia wina niemusującego i musującego ogółem obecny bilans daje łączną ilość 19,8 mln hektolitrów, co daje 23,9 litra wina niemusującego i wina musującego na jednego mieszkańca i rok w przeliczeniu na wszystkich obywateli Niemiec.

 

Z popytem tego rzędu niemiecki rynek wina zajmuje czwarte miejsce wśród największych rynków konsumenckich na świecie. Według Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (OIV) więcej wina spożyto tylko w USA (33 mln hl), następnie we Francji (26,5 mln hl) i Włoszech (22,6 mln hl). Polska plasuje się troche niżej w konsumcji wina. Spożycie wynosi około 1,2 mln hl, co daje okolo 3,8 litra wina spokojnego na osobę.