Details

Winzersekt – świętowanie w wyjątkowy sposób

30/12/2016

Niemiecki Winzersekt powrócił na scenę w wyjątkowym stylu – młody, świeży i perlisty. Wpisał się on w ostatnich latach w stałą ofertę wielu winnic. Co roku, z około 1% zbiorów wytwarza się wina musujące, co, zgodnie z danymi Niemieckiego Instytutu Wina (DWI), w 2014 roku wyniosło ok. 8,7 mln litrów.


Niemcy są też mistrzami w piciu win musujących. Spożycie na poziomie 3,7 litra na osobę, tj. ok. 5 butelek rocznie sprawia, że niemieccy konsumenci są zdecydowanymi liderami. W większości są to wina musujące niewyprodukowane z krajowych winogron.  Jeżeli natomiast na etykiecie widnieje napis „Deutscher Sekt” (niemiecki sekt), dane wino jest wytworzone w 100% z winogron z jednego z niemieckich regionów winiarskich lub, co jest dopuszczalne, z mieszanki gron międzyregionalnych. Najbardziej rygorystyczne wymogi stosuje się do win musujących produkowanych metodą tradycyjną, do których zalicza się także Winzersekty.


Winzersekt – przyjemność z osobistą dedykacją
Tradycja wytwarzania sektów jest nadal pielęgnowana przez wielu winiarzy. „Przy produkcji Winzersekt muszą być zachowane najwyższe standardy. Winiarz może wykorzystać tylko winogrona z własnej parceli, co stanowi swojego rodzaju podpis winiarza“, wyjaśnia Ernst Büscher z Niemieckiego Instytutu Wina. Winiarz określa cechy sekta w każdym calu, od bazowego składu wina, po jego smak. Ponadto, Winzersekt musi zostać wyprodukowany tradycyjną metodą fermentacji w butelce.


Crémants – wykwintne ale rzadkie
Niemiecki Winzersekt można czasem znaleźć pod nazwą „Crémant”. Łączy się to z nazwą miejsca pochodzenia, np. „Baden Crémant“ (Badenia Crémant).  Jedynym warunkiem przy jego produkcji jest to, że wino musujące, podobnie jak Winzersekt musi dojrzewać na drożdżach przez 9 miesięcy i jest wytworzone klasyczną metodą szampańską. Crémant wyróżnia się tym, że winogrona na wino bazowe zostają wytłaczane w całości. W Nadrenii-Palatynacie może ono być produkowane jedynie z odmian rosnących na danym obszarze. Cuvée natomiast to wino powstałe z różnych odmian winorośli, różnego pochodzenia i / lub z różnych roczników. Duże winnice produkujące Sekt (Sekthäuser) wytwarzają cuvée w celu zapewnienia z biegiem lat stałej jakości i profilu smakowego wina musującego.


Cuvée - specjalność
 „Szczególnie elegancki i modny wariant Cuvée produkowany w wielu winnicach to kupaż z różnych rodzajów burgundów", mówi Büscher. Oferowany jest wtedy pod nazwą "Pinot", czyli francuskiej nazwy dla burgundów. Do Pinotów zaliczają się niemieckie szczepy: Weißburgunder, Grauburgunder , Spätburgunder, a także Schwarzriesling, który nazywany jest także Müllerrebe (szczep Müllera) lub we Frankonii „Pinot Meunier“. Mieszanka burgundów z białych i czerwonych winogron daje lekko różowawy kolor lub całkowicie biały,  gdy czerwone grona zostaną poddane obróbce jak przy produkcji białego wina.


Chodzi o bąbelki
Bąbelki w sekcie nazywa się także „Moussieren“. "Dzięki bąbelkom można także w pewnym stopniu określić jakość wina. Im są mniejsze, tym bardziej szlachetny jest sekt, a im dłużej utrzymają się one w kieliszku, oznacza to, że tym bliższy był jego kontakt z dwutlenkiem węgla", wyjaśnia Ernst Büscher.

By w pełni rozkoszować się winem musującym, istotna jest także temperatura jego serwowania. Zimne sekty smakują najlepiej. Zasadniczo młode wina musujące powinny być spożywane w chłodniejszej temperaturze niż te starsze. Jako wskaźnik temperatury serwowania mogą posłużyć poniższe informacje:

  • biały Sekt: 6 – 7 ° C
  • Rosé-Sekt: 6 – 8°C
  • czerwony Sekt: 9 – 11°C

Idealną temperaturę do picia osiągają sekty po 3-4 godzinach chłodzenia w lodówce.


Przechowywanie w domu
W chwili dostarczenia wina do sklepu sekt jest odpowiednio dojrzały. Rzadko kiedy przez dłuższe przechowywanie jest lepszej jakości. Co prawda, dwutlenek węgla utrzymuje wino musujące przez pewien czas świeżym, jednak również jego cykl życia jest ograniczony. Do roku możliwe jest jednak przechowywanie sektu w pozycji pionowej bez większych konsekwencji.


Poziomy smakowe Winzersektu

Oznaczenia smakowe sektu są inaczej regulowane niż przy zwykłych winach, ponieważ naturalny dwutlenek węgla osłabia percepcję słodyczy w winie musującym.  Z tego powodu zawartość cukru resztkowego w wytrawnym Winzersekt jest znacznie większa niż przy w zwykłym winie wytrawnym. Poniższe oznaczenia smakowe dla niemieckich win musujących są ustalone zgodnie z ustawą winiarską:

  • brut nature                            0-3 g/l
  • extra brut                              0-6 g/l
  • brut                                       0-15 g/l
  • extra wytrawny                     12-20 g/l
  • wytrawny                              17-35 g/l
  • półwytrawny                         35-50 g/l
  • łagodny                                 powyżej 50 g/l


Kieliszek do sektu
Kieliszki do szampana powinny być przezroczyste i w kształcie smukłego tulipana. Odpowiednie kieliszki mają tzw. "punkt musujący" na dnie czarki kieliszka, który gwarantuje dłuższe musowanie wina. Zaleca się nalewać sekt do 2/3 kieliszka, ponieważ pozwala to na rozwijanie się smaku i utrzymanie bukietu.
Kieliszki powinny być przepłukane jedynie w czystej wodzie, ponieważ resztki środków do mycia naczyń niszczą dwutlenek węgla, czyli usuwają bąbelki z win musujących.