Details

Newsy branżowe Branchennews

Wino & szparagi – rozkoszna harmonia

30/05/2018

Już 2000 lat temu Rzymianie przywieźli do Niemiec nie tylko wino, lecz również szparagi. W wielu regionach winiarskich, np. w Hesji Nadreńskiej, Badenii, Palatynacie czy Saksonii, winorośla i szparagi uprawiano w bezpośrednim sąsiedztwie.


Filigranowe niemieckie białe wina łączą się niezwykle harmonijnie z delikatnym aromatem białych szparagów. „Przy wyborze wina należy zwrócić uwagę, aby aromaty wina nie zdominowały delikatnych szparagów“, wskazuje Wines of Germany. Idealnym towarzystwem dla szparagów są szczepy łagodne, jak np. Silvaner, Weißburgunder (Pinot Blanc), Grauburgunder (Pinot Gris) czy Müller-Thurgau. Pasują one również do cierpkich nut smakowych, jakie odnaleźć można w białych szparagach.

Silvaner i jego wytrawny aromat zalecany jest w szczególności do szparagów przygotowywanych tak jak w Niemczech, tradycyjnie: al dente, w dużej ilości z sosem holenderskim lub roztopionym masłem i gotowaną szynką. Wówczas nie tylko szparagi, lecz również słona szynka współgrają rześko z subtelnymi aromatami wina.

Do białych szparagów podaje się również często rybę, lekko podsmażaną na maśle lub zapiekaną z niewielką ilością wody. Do takiego połączenia perfekcyjnie nadaje się elegancki Weißburgunder, którego lekko orzechowe nuty wspaniale uzupełniają całe danie. Nigdzie indziej na świecie Weißburgunder nie jest tak chętnie uprawiany jak Niemczech. Ten jakże popularny szczep harmonizuje również dobrze z krewetkami czy homarcami w otoczeniu białych szparagów. 

Jeżeli dodatki do tego szlachetnego warzywa są nieco bardziej wyraziste i składają się z mięsa, np. cielęciny czy wieprzowiny, wówczas również wino może być intensywniejsze. Pełne w smaku niemieckie wina Grauburgunder stanowią wówczas bardzo dobry wybór.  

Białe szparagi są w Niemczech rarytasem sezonowym, którym można delektować się co roku jedynie do dnia św. Jana Chrzciciela, tj. do 24 czerwca. Wspaniale wpisują się w lekką, zdrową kuchnię, gdyż są bardzo niskokaloryczne – jedynie ok. 20 kalorii/100 gram a jednocześnie bogate w sole mineralne, mikroelementy i witaminy.

Ein frÃŒhligshaft gedeckter Tisch mit gefÃŒllten WeißweinglÀsern, Bocksbeutelflasche sowie weißen und grÃŒnen Spargelstangen.