Details

Wina z regionu Ahr zawsze z gwarancją najwyższej jakości

15/07/2022

Nawet klęska powodzi, jaka w ubiegłym roku nawiedziła region Ahr, nie zdołała zniweczyć wysiłków winiarzy z tego regionu, którzy – jak zawsze, tak i w tym roku – dostarczą wina z gwarancją najlepszej jakości.


Jak podkreśla Niemiecki Instytut Wina (DWI), dzięki niebywałej solidarności całej branży winiarskiej i pomocy ogromnej rzeszy wolontariuszy, tutejszym winiarzom udało się mimo wszystko zebrać wysokiej klasy winogrona rocznika 2021 z około 90 procent winnic. Winnice są tu położone na stromych zboczach nad rzeką, dokąd nie sięgnęły niszczycielskie masy wody.

Wina dojrzewały w pośpiesznie wyremontowanych piwnicach i budynkach gospodarczych. „To wprost niewiarygodne, co plantacje i spółdzielnie zrzeszające plantatorów winorośli osiągnęły w ciągu zaledwie ostatnich kilku miesięcy w zakresie odnowy popowodziowej. Jednak przed nimi jeszcze długa droga do pełnej odbudowy i wciąż potrzebują silnego wsparcia. Już sama wizyta w regionie jest pomocna, bowiem turystyka winiarska była i jest podstawowym czynnikiem gospodarczym w regionie” - wyjaśniła dyrektor zarządzająca DWI Monika Reule.

Atrakcje turystyczne i wybitne spätburgundery

Pieszy Szlak Czerwonego Wina jest jedną z atrakcji turystycznych w dolinie rzeki Ahr. Wędrując 35-kilometrową trasą od Bad Bodendorf do Altenahr można poznać region i przekonać się o walorach powstających tu win wprost u lokalnych wytwórców.

Według DWI Ahr nadal pozostaje krajowym liderem jeśli chodzi o udział odmian czerwonych w ogólnej produkcji win w Niemczech. Ponad 80 procent z mniej więcej 500 hektarów winnic jest obsadzonych czerwonymi odmianami winorośli, przede wszystkim spätburgunderem. Nie tylko ze względu na specyfikę siedlisk i gleby charakteryzujące się łupkami ta odmiana ma bardzo szczególne cechy tak cenione przez miłośników wina na całym świecie.

 

Mocne wejście do metaświata – Ahr ustanawia nowy rekord

W rocznicę katastrofalnej powodzi, jaka ubiegłego roku dotknęła region winiarski Ahr, pochodząca właśnie stąd butelka „wina powodziowego” wraz z NFT pobiła rekord ceny za butelkę niemieckiego wina. Została zlicytowana na aukcji za oszałamiającą kwotę 30 000 euro. Dochód z wydarzenia zostanie przekazany na rzecz stowarzyszenia AHR - A wine region needs Help for Rebuilding e.V.

Poprzedni rekord w kwocie 53 000 DM (ok. 27 000 EUR) ustanowiono w 1987 roku na aukcji winiarskiej w Rheingau. Należał do butelki wina Johannisberger Riesling rocznik 1735 pochodzącego z winnicy Schloss Schönborn.

Wino wystawione na aukcji 14 lipca to butelka nr 14 z 99 dostępnych jeszcze ręcznie numerowanych butelek „wina powodziowego” zawierająca Spätburgunder Ahrweiler Rosenthal rocznik 2012, pochodząca ze skarbca winnicy Petera Kriechela. Właściciel winnicy wspólnie z Danielem Kollerem był również inicjatorem aukcji, podobnie jak i całej ubiegłorocznej akcji „wino powodziowe”.

Ta aukcja wina jako NFT była dla regionu winiarskiego Ahr impulsem do rozpoczęcia podboju metaświata (ang. metaverse). Rok po klęsce powodzi tutejsi  wytwórcy win chcą pójść nowymi drogami do celu, jakim jest odbudowa regionu.

Nowość: muzeum of modern ahrts

Aukcja już wkrótce będzie miała swoją kontynuację w postaci znacznie większego projektu, a mianowicie museum of modern ahrts.  To niezwykłe „muzeum” będzie zawierać obiekty opowiadające poruszające historie z nocy potopu i ma zostać otwarte w sierpniu jako fizyczny pomnik i zarazem centrum nowego metaświata Ahr. Jak podkreśla dalej Daniel Koller, projekt ma również stworzyć trwałą przestrzeń dla wielkiego ruchu Solidahrität w Niemczech również w metaświecie, który będzie już na zawsze zachowany w łańcuchu bloków poprzez przekazanie obiektów na NFT.

Peter Kriechel, winiarz i prezes stowarzyszenia Ahrwein e.V., jest zdania, że region winiarski Ahr również powinien dostrzec i wykorzystać szansę, jaką stwarza proces odbudowy. „Robiąc krok do metaświata chcemy przyczynić się zarówno do długotrwałego wsparcia wytwórców win nad rzeką Ahr jak i do ugruntowania pozycji naszego regionu jako cechującego się wybitną innowacyjnością” - tłumaczy Kriechel.

Butelka nr 14 ręcznie numerowana butelka „wina powodziowego”