Details

Sina Erdrich z Badenii jest 73. Niemiecką Królową Wina

28/09/2021

Nowa Niemiecka Królowa Wina nazywa się Sina Erdrich i pochodzi z Badenii. W emocjonującym, dwugodzinnym finale w piątek 24 września, 24-latka pokonała pięć konkurentek. Saskia Teucke z Palatynatu i Linda Trarbach z Ahr będą ją wspierać jako Niemieckie Księżniczki Wina.


Gdy dyrektor zarządzająca Niemieckiego Instytutu Wina (DWI) Monika Reule ogłosiła decyzję około 70-osobowego jury ekspertów w Saalbau w Neustadt an der Weinstraße, na twarzy Siny Erdrich malowało się widoczne zaskoczenie. Promieniejąca radością i wyraźnie wzruszona, ona i dwie nowo wybrane księżniczki wina przyjęły korony od swoich poprzedniczek przy głośnym aplauzie publiczności w liczbie około 400 osób. „Jestem absolutnie oszołomiona, to było jak emocjonalna przejażdżka rollercoasterem” - zdradza nowo koronowana królowa wina.

Jako 73. Niemiecka Królowa Wina Sina Erdrich spędzi rok w podróży na rzecz promowania krajowych win i ich producentów w imieniu Niemieckiego Instytutu Wina (DWI) biorąc udział w około 200 wydarzeniach w kraju i na scenach międzynarodowych – na ile oczywiście pozwolą warunki pandemiczne. „Cała szóstka finalistek nie ułatwiała zadania jury” - relacjonowała Monika Reule. „W osobach wybranego trio Ich Wysokości trzy niezwykle kompetentne i suwerenne ekspertki będą reprezentować krajowe wina na całym świecie w roli nowych ambasadorek” - powiedziała szefowa DWI.

Wysoko zawieszona poprzeczka

Po tym, jak już w rundzie wstępnej finalistki bardzo wysoko zawiesiły poprzeczkę wiedzy fachowej, podczas gali finałowej skupiono się również na ich umiejętnościach retorycznych i osobowości. Musiały na przykład w charakterze fikcyjnych reporterek zdać relację „na żywo” z jakiegoś wydarzenia lub wykazać się spontanicznością występując w trzech scenkach w „improwizacji na temat wina” wystawianych przez znany boński teatr improwizacji Springmaus. Kandydatki świetnie poradziły sobie również z zadaniem rozpoznania wina w ślepej degustacji w ciągu 30 sekund.

Kto będzie numerem jeden?

Wstępny punkt kulminacyjny gali wyborczej nastąpił około godziny 22.00, kiedy to z sześciu finalistek jury po pośrednim głosowaniu wybrało trzy kandydatki do korony.

Atmosfera na scenie i w sali była odpowiednio napięta podczas dwóch ostatnich, najważniejszych zadań. Po udzieleniu odpowiedzi na trzy trudne pytania, każda z trzech kandydatek musiała przekonać jury krótkim wystąpieniem na temat „Moje wyzwanie”. W swoim wystąpieniu bardzo emocjonalnie i osobiście opowiedzieli o sytuacjach z ich życia, które są dla nich największymi wyzwaniami i jak je pokonują.

Sina Erdrich, która już w poprzednich zadaniach zdobyła punkty dzięki pewnej siebie prezencji scenicznej, przekonała jury swoją elokwencją i naturalnością, co pozwoliło jej sięgnąć po koronę 73. Niemieckiej Królowej Wina.

Pożegnanie i nowy początek

Holger Wienpahl prowadził wieczór finałowy transmitowany na żywo przez telewizję SWR, w którym artysta kabaretowy Bernd Stelter z „seminarium winiarskim” oraz piosenkarz Andy Ost zapewniali zabawne i humorystyczne przerywniki.

Przed pożegnaniem Eva Lanzerath rozmawiała z prezenterem o swoim roku jako 72. Niemieckiej Królowej Wina, który pod wieloma względami był zupełnie inny niż ten, który przeżyli jej poprzednicy, ze względu na pandemię i klęskę powodzi na rzece Ahr. Już na początku gali wyborczej Niemiecka Królowa Wina, pochodząca z doliny Ahr, zwróciła uwagę na wciąż bardzo poważną sytuację w jej ojczyźnie i nadal wzywała do solidarności z Ahr. Znalazło to swój wyraz również podczas gali wyborczej: finaliści otrzymali wcześniej zadanie, aby z pomocą swoich fanów przedstawić w sposób obrazowy litery słowa "SolidAHRität". Eva Lanzerath podziękowała wszystkim, którzy wspierali ją i jej zespół Królowych Wina w tym szczególnym i trudnym roku.

Więcej informacji i zdjęć finalistów na stronie www.deutscheweinkönigin.de oraz na fan page'u na Facebooku.

 

Sina Erdrich z Badenii, 73. Niemiecka Królowa Wina, oraz nowo wybrane Księżniczki Wina Niemieckiego, Saskia Teucke z Palatynatu (po prawej) oraz Linda Trarbach z Ahr (z lewej)

Ustępująca Królowa Wina Eva Lanzerath przekazuje koronę swojej następczyni Sina Erdrich.

Eva Lanzerath koronoruje Ksieżniczkę Wina Saskia Teucke

Eva Müller koronuje swoją następczynię Księżniczkę Wina Linde Trarbach