Details

Rocznik 2020: rzut oka na regiony winiarskie

28/12/2020

Zbiory rocznika 2020 osiągnęły bardzo dobre wyniki w całym kraju. Niemiecki Instytut Wina (DWI) przedstawia, jak kształtuje się rocznik w 13 niemieckich regionach winiarskich.


Susza, turbo zbiory i najwyższa jakość

Po ciepłej i słonecznej wiośnie pierwsze zielone pędy pojawiły się na winnych krzewach już w kwietniu. Dokładnie jednak w dniu „zimnych ogrodników” w połowie maja znów wystąpiły przymrozki, które spowodowały poważne szkody w owocach i znaczne straty w plonach, szczególnie we Frankonii, Saksonii i Saale-Unstrut oraz części Wirtembergii.

Winorośl zaczęła kwitnąć już pod koniec maja - osiem do dziesięciu dni wcześniej niż przeciętnie rozpoczynał się okres kwitnienia na przestrzeni ostatnich 30 lat. W związku z tym szybko ruszyły główne zbiory winogron w wielu regionach uprawy, już pod koniec sierpnia. Utrzymująca się piękna pogoda z wysokimi temperaturami późnym latem sprawiła, że wiele odmian dojrzało jednocześnie, co z kolei wywarło presję na przyspieszenie winobrania. Często winiarze zbierali owoce we wczesnych godzinach porannych lub w środku nocy, aby zachować typową dla niemieckich win świeżość. Rok 2020 zostanie zapamiętany przez większość jako „turbo jesień", która w wielu miejscach skończyła się już we wrześniu.

„Zwłaszcza odmiany czerwone skorzystały na sprzyjającej aurze. W niemieckich piwnicach dojrzewają bardzo obiecujące wina czerwone, wszystkie niezależnie od regionu pochodzenia już teraz cechuje głęboka czerwień oraz intensywny jagodowy aromat i aksamitna tekstura", jak informuje Niemiecki Instytut Wina (DWI).

30 listopada tegoroczne zbiory ukoronowały w niektórych regionach udane plony winogron do produkcji win lodowych.

Zróżnicowany rozkład plonów

Plony na poziomie 8,6 mln hektolitrów są nieco wyższe niż w roku poprzednim i o dwa procent niższe niż średnia z dziesięciu lat. Ilość ta jest jednak bardzo nierównomiernie rozłożona. Podczas gdy frankońscy winiarze mają historycznie małe (o 38 procent niższe od długoterminowej średniej) zbiory z powodu późnych przymrozków i długiego okresu suszy, winiarzom z Hessische Bergstrasse udało się zwiększyć zbiory o 31 procent. W dwóch największych niemieckich regionach upraw,  Hesji Nadreńskiej i Palatynacie, należy spodziewać się przeciętnych lub nieco ponadprzeciętnych zbiorów, na poziomie odpowiednio minus jeden procent i plus sześć procent. Kraje związkowe Badenia i Wirtembergia szacują spadek zbiorów o dziesięć procent w każdym z nich.

Rzut oka na poszczególne regiony upraw

Informacje na temat kształtowania się zbiorów rocznika w poszczególnych regionach upraw są dostępne

13 niemieckich regionach winiarskich -zbiory 2020