Details

Rocznik 2016: szczegółowy raport ze wszystkich regionów

15/12/2016

Po wielkim finale wyjątkowo pracochłonnego i burzliwego sezonu, niemieccy winiarze są bardzo zadowoleni z jakości plonów.


Dzięki doskonałej pogodzie w końcówce lata w całym kraju można było zebrać w pełni dojrzałe i bardzo zdrowe winogrona. Tutaj można znaleźć, przygotowany przez Niemiecki Instytut Wina (DWI), szczegółowy raport ze zbiorów we wszystkich 13 regionach.

Miłośnicy wina mogą spodziewać się po roczniku 2016 bardzo aromatycznych, eleganckich białych win o harmonijnym połączeniu owocowości i kwasowości oraz aksamitnych, o intensywnym kolorze, win czerwonych. W niektórych regionach rocznik 2016 został zwieńczony zbiorem gron na wina lodowe.  

Zgodnie z ostatnimi szacunkami, spodziewa się 9 milionów hektolitrów wina z tegorocznych zbiorów, co jest bardzo satysfakcjonujące dla wszystkich regionów. Ten wynik byłby dokładnie na równi ze średnią z ostatniego dziesięciolecia i o 2 procent wyższy od wolumenu w 2015 roku.

Jednak plony wahały się znacznie pomiędzy poszczególnymi regionami i winnicami, w zależności od stopnia, w jakim dany obszar został dotknięty nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi. Zostało to również przedstawione w raporcie sporządzonym przez DWI.