Details

Optymistyczny początek winobrania 2019

21/08/2019

Według Niemieckiego Instytutu Wina sympatycy wina mogą się cieszyć na świeże, owocowe wina rocznika 2019. Z początkiem pierwszych zbiorów młodego wina Federweißer, DWI przedstawia aktualną sytuację z niemieckich winnic.

 


Optymistyczny początek winobrania 2019

Według Niemieckiego Instytutu Wina sympatycy wina mogą się cieszyć na świeże,  owocowe wina rocznika 2019. Z początkiem pierwszych zbiorów młodego wina Federweißer,  DWI przedstawia aktualną sytuację z niemieckich winnic.

Winiarze musieli sprostać wyzwaniom.

Dzięki niskim opadom, słonecznemu latu, winogrona w niemieckich regionach uprawnych są na ogół bardzo zdrowe. Winiarze przed głównymi zbiorami optymistycznie patrzą na tegoroczne zbiory. Wprawdzie w lipcu w wielu regionach rekordowo wysokie temperatury oraz gradobicia częściowo uszkodziły winogrona, jednak nie będzie to miało prawie żadnego wpływu na jakość.

Ryzyko wystąpienia szkód spowodowanych suszą zostało wstępnie wyeliminowane dzięki opadom, jakie wystąpiły w znacznej części Niemiec w ostatnich tygodniach. Jednak rozkład opadów w poszczególnych terenach upraw jest bardzo zróżnicowany, dlatego w dalszym ciągu w niektórych winnicach nadal występuje zapotrzebowanie na wodę.

Główne zbiory rozpoczną się w połowie września

W najbliższych tygodniach to pogoda będzie miała decydujący wpływ na tegoroczną jakość wina. Prawdopodobnie w połowie września rozpoczną się pierwsze zbioru odmian Müller-Thurgau. Późno dojrzewające odmiany takie jak Riesling zbierane będą w zależności od regionu prawdopodobnie dopiero z końcem września, a początkiem października. Do tego czasu może się jeszcze wiele wydarzyć.

Obecny stopień dojrzałości winogron odpowiada mniej więcej średniej trzydziestoletniej. W poprzednim, wyjątkowym roku 2018 główne zbiory rozpoczęły się dwa -trzy tygodnie wcześniej.  

Dobre widoki na ilość wina

Po ogólnie bezproblemowym okresie kwitnienia, perspektywy na wielkość zbiorów wyglądają dobrze, ale wypadają znacznie poniżej ponadprzeciętnego zbioru z roku poprzedniego. Z obecnych, pierwszych oszacowań, które jednak mogą jeszcze ulec zmianie w zależności od pogody, wynika, że wielkość zbiorów w całych Niemczech może osiągnąć poziom średniej z ostatniej dekady i wyniesie około dziewięć milionów hektolitrów.

Na najbliższe tygodnie producenci winogron życzą sobie możliwie jak najbardziej suchej i słonecznej jesiennej pogody. Byłyby to najlepsze warunki dla dobrego rocznika 2019.

Gerhard Nett z winnicy Nett razem z córką Leni przy pierwszych zbiorach Federweißer.

Królowa Wina z Palatynu, Meike Klohr przy pierwszych tegorocznych zbiorach.