Details

Newsy branżowe Informacje prasowe Branchennews Pressemeldungen

Optymistyczne rozpoczęcie winobrania

30/08/2018

Dostępność wody jest kluczowym czynnikiem, mającym bezpośredni wpływ na jakość i ilość zbiorów. Tegoroczny początek głównego winobrania nastąpił wyjątkowo przedwcześnie na większości regionów winiarskich, ale większość niemieckich winiarzy pozytywnie patrzy na bieżący rok pod kątem ilości zbiorów, jednocześnie oczekując rocznika o bardzo dobrej jakości.


Jak podkreśla Niemiecki Instytut Wina (DWI), zarówno dojrzałość winorośli oraz perspektywy zyskownych zbiorów w winnicach, są ściśle związane z nawodnieniem na terenach uprawnych, które w zależności od regionu czy też lokalizacji pojedynczej winnicy bywają zróżnicowane.

Z tego powodu, starsza winorośl, z prawidłowo i ładnie rozwiniętym systemem korzeniowym oraz winnice osadzone na głębokich glebach, do tej pory najlepiej przetrwały susze oraz upały. Młodsza winorośl czy też winnice, o gorszym dostępie do wody, były częściowo dodatkowo nawadniane w celu uniknięcia opóźnień w dojrzewaniu, spowodowanych suszą. Ponadto należy napomknąć, że częstotliwość opadów deszczu w ciągu ostatnich dni i tygodni bywała w zależności od regionu zróżnicowana.

Dzięki sprzyjającej, słonecznej pogodzie, większość winorośli prezentuje się zdrowo i dojrzale dając tym samym zadowalający ciężar moszczu,  a odmiany czerwone są dobrze zabarwione. W chwili obecnej, zauważalna jest już wysoka dojrzałość większości odmian gron, co oznacza, że już niebawem można się spodziewać ich zbiorów.

Prognozowane ciepłe dni i chłodne noce, będą z pewnością idealnymi warunkami do dalszego dojrzewania i dobrych aromatów gron.