Details

Obiecująca perspektywa na nowy rocznik

30/08/2022

Tegoroczne zbiory w niemieckich regionach winiarskich rozpoczynają się wyjątkowo wcześnie, a to za przyczyną utrzymującej się słonecznej i upalnej pogody, podobnie jak w gorącym roku 2018.


W opinii Niemieckiego Instytutu Wina (DWI) perspektywy na wysoką jakość rocznika 2022 rysują się bardzo obiecująco. Spora część winnic w Niemczech pomimo ekstremalnej suszy ma się całkiem dobrze. Owoce są w doskonałej kondycji zdrowotnej i jak dotąd obyło się bez większych burz.

Szczególnie odmiany czerwone zyskują na słonecznej aurze, dając jak najbardziej uprawnioną nadzieję na wydobycie z nich pełni smaku i głębi barwy. Białe winogrona już teraz są bardzo aromatyczne o umiarkowanej kwasowości.

Można przypuszczać, że zbiory będą przebiegały raczej sprawnie, gdyż słońce sprzyja szybkiemu wzrostowi zawartości cukru w jagodach, a wiele odmian osiągnie dojrzałość do zbioru w tym samym czasie. Winobranie zakończy zbiór rieslinga, który powinien osiągnąć dojrzałość technologiczną do połowy września.

Ciemne chmury mimo słońca

Przy niewątpliwie pozytywnych aspektach słoneczne i suche lato jest jednak również problematyczne dla winiarzy. Wskutek panującej suszy poszczególne regiony winiarskie cechuje duża dysproporcja w stanie winorośli. O ile starsze winnice utrzymują ciągle żywotność dzięki systemowi korzeniowemu sięgającemu głębokich warstw podłoża, o tyle młodsze cierpią z powodu braku wody, zwłaszcza na lekkich glebach, które nie magazynują jej zbyt wiele. Dojrzewanie winogron jest też u nich znacznie wolniejsze. Młode rośliny są nawadniane – tam, gdzie to możliwe – a w mocno dotkniętych suszą winnicach dochodzi nawet do sytuacji, gdy owoce trzeba usuwać, aby odciążyć winorośl czy opóźnić jej wejście w stan spoczynku zimowego.

Innym skutkiem suszy jest stosunkowo niewielki rozmiar jagód. W związku z tym pomimo ogólnie gęstych skupisk gron na krzewach należy raczej spodziewać się średnich plonów. Umiarkowane deszcze w najbliższych tygodniach mogłyby jeszcze nieco poprawić ostateczne uzyski z plantacji. Obfite opady atmosferyczne nie są już pożądane w okresie samego winobrania.

Odmiana frühburgunder sięga 97 stopni w skali Oechslego: Philip Nelles przy zbiorze winogron tej odmiany w Bad Neuenahr-Ahrweiler w siedlisku Landskrone.

Media są niezmiernie ciekawe, jak rozpoczęło się winobranie w regionie Ahr.