Details

Największy festiwal wina na świecie i jego wina

02/09/2019

,,Wurstmarkt‘‘ z jego 685.000 odwiedzających uznawany jest za największy festiwal wina na świecie . Przez dziewięć dni,  w dniach od 6 do 10 i od 13 do 16 września  Bad Dürkheim zmienia się w legendarny festiwal wina.


Nie ma się zatem co dziwić, że smakosze wina z całego świata przyjeżdżają do Bad Dürkheim, by zdegustować  spośród 300 gatunków win (Video). Nie ma znaczenia czy elegancko z kieliszkiem, towarzysko z Rieslingschorle w tradycyjnej szklance  Dubbeglas na tradycyjnych trybunach Schubkarcha czy świętując w jednym z namiotów z odlotową muzyką.

Miłośnicy wina nie mogą tego ominąć:

Piątek, 6 września

O godzinie 17 koncert na Ludwigsplatz. Następnie oficjalne otwarcie ,,Wurstmarktu’’ z tradycyjną grą Michaeliskapelle w Gradierbau.

Poniedziałek, 9 września

10:30 spotkanie literackie na trybunach Schubkracha

18:00 intronizacja Księżniczki Wina z Bad Dürkheim

Wtorek, 10 września

21:00 kolorowe fajerwerki muzyczne

Piątek 13 września

13:00 degustacja wina w diabelskim młynie (Sprzedaż biletów pod adresem riesenrad@michaeliskapelle.de)

15:00 popołudnie z muzyką szlagierową (Przedsprzedaż w informacji turystycznej)

Poniedziałek, 16 września

21:00 pokaz kolorowych fajerwerków

 

Highlight: Jules Verne Tower

Dookoła świata w 80 metrów – lub nad Bad Dürkheim! Najwyższy mobilny samolot łańcuchowy na świecie. Winda zawozi gości z prędkością do 2 metrów na sekundę na szczyt wieży. Po dotarciu na szczyt, można się kręcić z prędkością do 65 km/h i podziwiać fantastyczne widoki ,,Wurstmarktu” oraz całego miasta.

 

Spotkanie literackie ,,Literarischer Frühschoppen‘‘

,,Literarischer Frühschoppen‘‘ to jedno z ulubionych pojęć na ,,Wurstmarkt’’oraz wydarzenie dla miłośników dialektu Pälzerskiego. Śpiewany czy mówiony – wykonawcy zawsze wnoszą swój najlepszy wkład w to kultowe wydarzenie.

Tym razem ,,Literarischer Frühschoppen‘‘ odbędzie się w poniedziałek 9 września o godzinie 10.30. Program jest moderowany przez byłą niemiecką Królową Wina Janinę Huber (wtedy jeszcze Janina Huhn).

Obok Reinharda Brenzingera, który wraz z Ernestem Hofstätterem jest również jednym z wykonawców, w spotkaniu literackim,,Literarischer Frühschoppen‘‘ wezmą udział Hans Jürgen Schweizer, Prof. Dr. Hans-Peter Schwöbel, Christian,,Chanko’’ Habekost i ,,Anonyme Giddarischde’’.

Wina

W tym roku odwiedzający rynek będą mogli degustować spośród 292 różnych win i win musujących w 54 punktach. Wśród 270 gatunków win producenci pokażą 207 win białych, 33 Weißherbst i Rose oraz 52 win czerwonych. Najbardziej reprezentatywną odmianą winogron będzie  Riesling, który z 94 różnymi winami i 13 winami musującymi, stanowi ponad 1/3 całej oferty tegorocznego festiwalu.

Serwowane mogą być tylko wina i wina musujące posiadające certyfikat kontrolny Deutscher Weinsiegel albo nagrodę przyznaną przez Deutsche Landwirtschts-Gesellschaft lub Izbę Rolniczą Nadrenii-Palatynatu. Aby zagwarantować wysoką jakość win i win musujących, przyznanie pieczęci winiarskiej lub nagrody musi mieć miejsce w danym roku na obchodach ,,Wurstmarktu’’.

Wszystkie wina i wina musujące  muszą pochodzić z lokalnych zbiorów i zostać wyprodukowane w Bad Dürkheim.

Wina i wina musujące są losowo kontrolowane podczas całych obchodów. Dzięki tym wymogom miasto Bad Dürkheim, Deutsche Weinsiegel GmbH oraz Izba Rolnicza Nadrenii-Palatynatu wnoszą istotny wkład w ochronę konsumentów, zapewnienie i poprawę jakości a także w reklamę największego na świecie festiwalu winiarskiego.

Więcej informacji: Mehr Informationen im Flyer der Veranstalter (pdf)

Video: https://www.youtube.com/watch?v=gmrjMLQzmXA

 

,,Wurstmarkt‘‘ odbywa się co roku w 2 i 3 weekendzie września. Oto wykaz dat na kolejne lata:

11.09 - 15.09 i 18.09 - 21.09.2020

10.09 - 14.09 i 17.09 - 20.09.2021

09.09 - 13.09 i 16.09 - 19.09.2022

 

Szene auf einem Weinfest, Leute sitzen Wein trinkend an Biertischen

Gute Stimmung auf Wein- und Winzerfesten