Details

Aktualności Wiadomości z DWI

Na piątek 13-go 13 faktów na temat 13 niemieckich regionów winiarskich

13/12/2019

Dla niektórych, numer 13 jest pechowy. Dla niemieckiego winiarstwa liczba ta kojarzy się ze spektakularnymi zboczami, malowniczymi wioskami i krętymi zakolami rzek 13 regionów niemieckich regionów winiarskich.


Należą one do najbardziej wysuniętych na północ regionów winiarskich na świecie, z ogromną różnorodnością gleb i mikroklimatów, doskonale nadających się do uprawy 140 odmian winorośli.  Aby pomóc uspokoić Wasze 13-piątkowe drżenie ...  , oto kilka faktów o  każdym z 13 unikalnych obszarów.

AHR
Około 85 % winnic tego malutkiego obszaru winiarskiego dedykowane jest uprawie czerwonym odmianom. Ten niemiecki „raj czerwonych win” rozciąga się na południowych stokach wzdłuż rzeki Ahr. Absolutną gwiazdą wśród winorośli uprawianych tutaj  jest Spätburgunder, który „przybył” do tego regionu dopiero po zakończeniu wojny trzydziestoletniej.  

BADENIA
Ten ciepły i słoneczny region jest najbardziej na południe wysuniętym regionem Niemiec, sąsiadującym z Alzacją i Szwajcarią.  Badenia jest jedynym regionem w Niemczech, który należy do unijnej strefy klimatycznej  B, zarezerwowanej dla stosunkowo ciepłych regionów winiarskich. Dlatego też wina z rodziny Pinotów tak dobrze się tutaj udają.

FRANKONIA
en pagórkowaty region wzdłuż Menu jest domem Bocksbeutel, płaskiej, okrągłej butelki z krótką szyjką.  Ta wyjątkowa frankońska, Bocksbeutel, najbardziej kojarzy się z Silvanerem, który we Frankonii  osiąga najwyższą jakość dzięki skoncentrowanym, ziemistym aromatom.

HESKI SZLAK WINNY
Ten mały region słynie ze starego rzymskiego szlaku handlowego biegnącego równolegle do Renu. Region znany jest jako "wiosenny ogród Niemiec", ponieważ w czasie, gdy w niektórych miejscach występują jeszcze przymrozki, tutaj kwitną już drzewa migdałowe i owocowe. Łagodny klimat i wiele ruin zamku na zboczach wzgórz nadają Hessiche Bergstrasse szczególnie malowniczego krajobrazu.

MITTLERHEIN  Dolina Środkowego Renu
Region ten obejmuje zapierającą swym pięknem dech krainę położoną między Bonn i Bingen. W głębokim, wąskim wąwozie Renu winogrona dojrzewają od dwóch tysięcy lat.  Owiana legendami dolina  środkowego Renów od wieków jest dla artystów źródłem inspiracji, to stąd pochodzą słynne sagi o Lorelay i Nibelungach.

MOZELA
Region ten, obejmujący doliny rzeki Mozeli i jej dopływy, Saar i Ruwer, uważany jest za najstarszy region uprawy winorośli w Niemczech, sięgający czasów rzymskich. Skaliste, strome brzegi Mozeli sprawiają,  że słońce pada na nie prawie pionowo, szczególnie w Bremmer Calmont, najbardziej stromej winnicy w Europie (nachylenie stoku sięga momentami 60º).  Mozela słynie ze swych doskonałych Rieslingów, niezrównanie delikatnych, owocowych i zazwyczaj o mineralnej nucie.  

NAHE
Imponujące formacje skalne, złoża mineralne i kamienie szlachetne stanowią o niesamowitej różnorodności geologicznej regionu. Z  około 180 różnymi typami gleb, Nahe jest jednym z rekordzistów pod względem różnorodności gleb w Niemczech, który również odpowiadają za szerokie spektrum win Nahe. Stąd pochodzą eleganckie, owocowe Rieslingi.

PALATYNAT
Z około 23.400 hektarami winorośli, region ten jest drugim co do wielkości regionem winiarskim w Niemczech i liderem  w produkcji czerwonego wina. Śródziemnomorski klimat pozwala rozkwitać migdałowcom, figowcom, drzewom cytrynowym i oliwnym, ale przede wszystkim znanym na świecie  winoroślom rieslinga i pinotów.

RHEINGAU
Do zachowania wysokich jakościowo standardów, ten kultowy region rieslinga ma zobowiązanie wobec mnichów, którzy tutaj przed wiekami zajmowali się uprawą winorośli.  Legenda głosi, że opóźniony zbiór w winnicach klasztoru Johannisberg w 1775 spowodował niezamierzone odkrycie szlachetniej pleśni, z której dziś słyną w świecie niemieckie wina typu Spätlese (późny zbiór).

HESJA NADREŃSKA
To największy region winiarski Niemiec, przyczyniający się w dużej mierze do eksportu niemieckich win i oferujący dużą różnorodność win od klasycznego Rieslinga, Silvanera i Pinotów do mniej znanych odmian, takich jak Dornfelder i Portugieser.  Znany jako " kraina tysiąca ", Hesja Nadreńska zalicza się do najbardziej suchych regionów Europy Środkowej.

SAALE-UNSTRUT
Jest to najbardziej wysunięty na północ niemiecki region winiarski. Od ponad tysiąca lat winorośl uprawia się na wapiennych,  stromych tarasach nad Soława i  Unstrutą.  Ten mały region znany jest z produkcji win wyłącznie wytrawnych .

SAKSONIA
Ten region jest najdalej wysuniętym na północny wschód regionem w Niemczech. Do Polski jest stąd przysłowiowy „rzut beretem”. Wina saksońskie stanowią mniej niż 1% całkowitej produkcji wina w Niemczech, co oznacza, że wina rzadko można znaleźć poza regionem. Unikalne skrzyżowanie Rieslinga i Muscata, znane jako Goldriesling, jest regionalną osobliwością.

WIRTEMBERGIA
W regionie tym, sąsiadującym z Badenią i leżącym na południe od Frankonii, dominuje szeroka gama czerwonych odmian winogron. Ich szeroka gama sięga od lekkiego, ale zdecydowanego Trollingera-  „narodowego napoju Wirtemberczyków” – po ciemniejsze, cieliste wina jak Schwarzrieling i Lemberger.

 

Dowiedz się więcej o 13 regionach winiarskich Niemiec!