Details

Aktualności

Musujące wina niemieckie na ProWein 2019

07/03/2019

„Najlepsze niemieckie Sekty” tym hasłem Niemiecki Instytut Wina (DWI) zaprasza wraz z Generation Riesling na swoje stoisko. W całkiem nowej aranżacji stoiska w hali 13 (13C100) DWI prezentować będzie 20 najlepszych niemieckich sektów.


„Najlepsze niemieckie Sekty” tym hasłem Niemiecki Instytut Wina (DWI) zaprasza wraz z Generation Riesling na swoje stoisko. W całkiem nowej aranżacji stoiska w hali 13 (13C100) DWI prezentować będzie 20 najlepszych niemieckich sektów.

Sekty te zostały wybrane spośród 200 dostarczonych próbek. Komisja jedenastu ekspertów od win musujących z 10 różnych krajów wyłoniła zwycięzców. Czołowa trójka otrzyma 17 marca 2019 r. o godz. 11:00 na stoisku DWI nagrodę wraz z certyfikatem ,,Najlepszy niemiecki Sekt”.

Jak uważa Pani Monika Reule, dyrektor zarządzająca DWI, istnieje wiele powodów do wybrania właśnie Sektu, jako tematu przewodniego tegorocznych targów ProWein: ,,Zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania winami musującymi na wielu rynkach zagranicznych. W tym samym czasie produkcja win musujących  doświadczyła znacznego wzrostu jakości w ostatnich latach. Ponadto, przy sprzedaży 275 milionów litrów i konsumpcji wynoszącej 3,3 litra na osobę Niemcy stały się największym rynkiem wina musującego na świecie. Na targach ProWein chcemy przekonać wyspecjalizowaną publiczność o międzynarodowej konkurencyjności naszych Sektów, które wciąż jeszcze są niedoceniane. Szczególną uwagę poświęcimy Winzersektom. Ich 9 milionów litrów produkcji rocznie stanowi około 3% całej konsumpcji niemieckiego wina musującego’’, wyjaśnia Monika Reule.

Ze względu na to, że Sekty niemieckie są wyśmienitym partnerem do drinków znany barman i celebryta Nic Shanker zaprezentuje w niedzielę o godz. 13:00 i godz. 14:15 na stoisku DWI musujące koktajle na ich bazie.

Innym tematem przewodnim Niemieckiego Instytutu Wina na Pro-Wein-Forum w hali 13 będzie ,,Lekkość bytu: Kabinett, Spätlese & Co’’. W niedziele i w poniedziałek o godz 12.00 odbędą się degustacja, które w niedzielę  poprowadzi Caro Maurer, Master of Wine, a w  poniedziałek ten punkt programu przejmie sommelier Christina Fischer.

O godzinie 11:00 w poniedziałek odbędzie się także ceremonia rozdania nagród dla zwycięzców konkursu ,,Wspaniała winna gastronomia’’, który co roku organizuje DWI wraz z Original SELTERS.

W poniedziałek i wtorek o godzinie 12:30  DWI wraz z Niemieckim Instytutem Chleba dostarczy gościom dużo przyjemności. Jan-Christian von der Heide, bread-sommelier i Niemiecka Księżniczka Wina wyjaśnią harmonię między wypiekiem świeżego chleba, a lokalnymi winami.

 

O godzinie 14:00 w poniedziałek DWI zaprezentuje swoje nowe szkolenie "German Wine Professional", które będzie składać się z 13 modułów i zostanie zorganizowane we współpracy ze wszystkimi niemieckimi regionami winiarskimi. Pięciu uczestników szkolenia będzie na miejscu osobiście, a każdy z nich zaprezentuje swoje winne okrycie.

Co roku w ramach ProWein DWI prezentuje międzynarodowym handlowcom, kupującym i sommelierom aktualne trendy i nowości z niemieckich regionów winiarskich. Niedzielna "Godzina pomarańczowa" na stoisku DWI stała się w międzyczasie popularnym miejscem spotkań dla blisko 100 odwiedzających z Holandii.

Odkryj przyszłość z Generation Riesling

Po raz  szósty Generation Riesling jest już bezpośrednio powiązana ze stoiskiem DWI w hali 13 (13D101). Dziesięciu młodych producentów z niezwykłymi winami z pięciu różnych regionów zaprezentuje się na wspólnym stoisku. Pod hasłem "Odkryj przyszłość" raz dziennie na stoisku DWI prezentowane będą ich wina i winnice podczas komentowanych degusstacji. Po udanej premierze w ubiegłym roku, młode pokolenie winiarzy zaprasza ponownie na smaczne przekąski w poniedziałek wieczorem od godz. 17:00, gdzie będzie można odpocząć i miło zakończyć udany dzień targów wina.

Generation Riesling Exhibitors at ProWein 2019

  • Weingut Trautwein, Baden
  • Weingut Stefan Müller, Mosel
  • Weingut Schweder, Pfalz
  • Weingut Hannes Bergdoll, Pfalz
  • Weingut Lukas Krauß, Pfalz
  • Weingut Oswald / PURA VIDA, Rheinhessen
  • Weingut Freitag, Rheinhessen
  • Weingut Christopher Deiß, Rheinhessen
  • Weingut Maier, Württemberg
  • Weingut Siegloch, Württemberg

Program wydarzeń ma stoisku Niemieckiego Instytutu Wina na targach ProWein 2019r.

– Hala 13 C100 –

Niedziela, 17 Marca

11:00           Ceremonia rozdania nagród: ,,Najlepsze niemieckie Sekty”

Nagroda i certyfikat dla trzech najlepszych Sektów wyłonionych przez międzynarodowe jury

13:00           Nic Shanker prezentuje nowe koktajle na bazie Sektu

14:15           Nic Shanker prezentuje nowe koktajle na bazie Sektu

15:00           Generation Riesling – Odkryj Przyszłość

                   Wina i ich młodzi producenci, prowadzący: Niemiecka Królowa Wina Carolin Klöckner

Poniedziałek, 18 Marca

11:00           Ceremonia rozdania nagród: “Wspaniała winna gastronomia”

Ogłoszenie zwycięzców na rok 2019 i wręczenie nagród przy współpracy z Original SELTERS

 

12:30           Bread & Wine – Kulinarna rozkosz z Niemieckim Instytutem Chleba

Prezentowana przez bread-sommelier Jan-Christian von der Heide i Niemiecką Księżniczkę Wina Klara Zehnder

14:00           German Wine Professional – Nowe szkolenie DWI

                   Uczestnicy prezentują swoje winne odkrycia z różnych regionów winiarskich

15:15           Generation Riesling – Odkryj Przyszłość

                   Wina i ich młodzi producenci

                   Prowadzący: Manuel Bretschi – DWI dyrektor działu szkoleń

 

Wtorek, 19 Marca

11:00           Generation Riesling – Odkryj Przyszłość

                   Wina i ich młodzi producenci

                   Prowadzący: Manuel Bretschi – DWI dyrektor działu nauczania

12:30           Bread & Wine – Kulinarna rozkosz z Niemieckim Instytutem Chleba

Prezentowana przez bread-sommelier Jan-Christian von der Heide i Niemiecką Księżniczkę Wina Inga Storck

 

 

Sabrieren von deutschem Winzersekt