Details

Eksport niemieckich win zdecydowanie na plusie

06/03/2022

Eksport niemieckich win rozwijał się w ubiegłym roku bardzo korzystnie. Według danych Niemieckiego Instytutu Wina (DWI) wartość wyeksportowanych win osiągnęła 357 mln euro, co stanowi najwyższy poziom od 2010 roku (355 mln euro).


W porównaniu z rokiem poprzednim wartość eksportu wina wzrosła o 29%, a ilość wyeksportowanych win o 27% do 1,2 mln hektolitrów. „Wzrost eksportu należy jednak rozpatrywać również w kontekście częściowego złagodzenia restrykcji wprowadzonych z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa na wielu rynkach eksportowych oraz zmiany zachowań konsumenckich w związku z pandemią. Poza tym uzupełniono zasoby po zniesieniu od marca ubiegłego roku amerykańskich ceł karnych” - wyjaśnia dyrektor zarządzająca DWI, Monika Reule.

W 2021 roku ponownie skoczył wolumen zamówień z najważniejszego niemieckiego rynku eksportu wina – Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu ilość wyeksportowanego wina wzrosła o jedenaście procent do 171 tys. hektolitrów, a wartość eksportu wina do USA wzrosła o 24% do 65 mln euro.

Znaczny wzrost wartości wynika z zakupów win wyższej jakości

Niemieckim eksporterom wina udało się osiągnąć znaczny wzrost wartości sprzedaży również w Wielkiej Brytanii – o 62% do 23 mln euro. Winiarze mocno zyskali na wzmożonym zainteresowaniu tamtejszego rynku winami z wyższej półki oraz na licznych nowych ofertach, zwłaszcza w handlu winami wyspecjalizowanymi. Wielkość eksportu sięgnęła 89 tys. hektolitrów, co oznacza wzrost o 17% w stosunku do roku poprzedniego.

Eksport win do krajów nordyckich – Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii – również rozwijał się pomyślnie w ubiegłym roku, odnotowując wzrost o 15% pod względem wartości i o 12% pod względem wielkości. Kraje te stanowią obecnie około jednej piątej całkowitej wartości i wielkości eksportu win.

Najwyższą średnią cenę wśród najważniejszych 10 krajów eksportujących wino osiągnęły Chiny. Cena 5,19 euro za litr była znacznie wyższa od średniej ceny eksportowej, która wynosiła 2,95 euro za litr. Wartość eksportu niemieckich win do Państwa Środka wyniosła w 2021 roku 19 mln euro, co oznacza wzrost o 15% w stosunku do roku poprzedniego.

Eksport do Polski

Polska od kilku lat jest ważnym rynkiem i zalicza się do dziesiątki najważniejszych rynków eksportowych winiarstwa niemieckiego. Z roku na rok export win systematycznie rośnie, równiez win z wyższej półki cenowej. Średnia cena na litr wina eksportowanego do Polska wyniosła 1,94 euro za litr i w porównaniu z 2020 rokiem wzrosła o ok. 7%.

Biorąc pod uwagę dalszy wzrost renomy win niemieckich na wielu ważnych rynkach zagranicznych szefowa DWI Reule uważa, że są spore szanse na utrzymanie się pozytywnego trendu w eksporcie wina także w tym roku.