Details

Newsy branżowe Branchennews

Eiswein zwieńczeniem rocznika 2015

25/01/2016

 

Czekanie na mocne mrozy jednak się opłaciło. Jak poinformował Niemiecki Instytut Wina (DWI) 18 i 19 stycznia kilku winnicom w prawie wszystkich regionach winiarskich udało się zebrać winogrona głownie ze szczepów riesling, silvaner i spätburgunder. Z temperaturami sięgającymi prawie 11 stopni Celsjusza na minusie warunki były optymalne.


Im niższe temperatury tym większa koncentracja soku winogronowego w owocach. Termometr musi wskazywać minimum minus 7 stopni, aby można było zbierać winogrona na Eiswein. Odpowiednio wysoka była również zawartość cukru w tegorocznym moszczu winogronowym, którego wartość wynosiła do 220 stopni Oechsle. Ze zbiorów winnice były w stanie wytworzyć jednak niewielkie ilości Eiswein.

W ostatnich tygodniach większość winiarzy porzuciła nadzieję na Eiswein. Zebrali winogrona już jako Beerenauslese, a po części musieli je nawet wyrzucić. A przecież zdrowe winogrona rocznika 2015 spełniały wszelkie wymogi na zbiór na Eiswein. W minionym roku wiele winnic podjęło ryzyko i pozostawiło winogrona na długo na winoroślach.

Niemiecki Eiswein jest prawdziwym specjałem i rarytasem. Ostatni duży zbiór na Eiswein miał miejsce w 2012 roku. Eisweim z niemieckich regionów winiarskich ma z reguły wysoki poziom cukru resztkowego, który wynosi ponad 100 g/l. W odróżnieniu od słodkich win południowych wykazuje niską zwartość alkoholu, która często nie przekracza 7 promili. Nadaje się idealnie jako aperitif i jest świetnym dodatkiem do owocowych deserów lub do lodów i sorbetów.

Pobierz listę winnic, które zebrały już winogrona rocznika 2015 (lista nie jest kompletna).