Kamień winny
Kamień winny jest nieszkodliwy dla zdrowia i w żaden sposób nie wpływa na smak wina.
Kamień winny jest nieszkodliwy dla zdrowia i nie wpływa na smak wina. Nie jest także oznaką niskiej jakości, lecz naturalnym produktem pochodzącym z minerałów i kwasów owocowych zawartych w winie.
Kamień winny powstaje, gdy naturalnie występujące w winie minerały, takie jak potas czy wapń, łączą się z kwasem winowym. W formie rozpuszczonej występuje on właściwie w każdym winie. Do wytrącenia się kryształów może dojść na przykład podczas przechowywania wina w niskiej temperaturze.
Część kamienia winnego osadza się już podczas fermentacji i dojrzewania wina w beczkach. W kieliszku jest jednak równie niepożądany jak osad w czerwonym winie, czyli ciemny, pudrowy osad z garbników i barwników. Dlatego wino należy nalewać powoli, aby kamień winny pozostał w butelce. W przypadku czerwonych win pomocne jest wcześniejsze dekantowanie.
Czym jest "gushing" i jaką rolę odgrywa w nim kamień winny?
Kamień winny może stanowić problem w napojach gazowanych, zwłaszcza w winach musujących, ponieważ oferuje wiele tzw. jąder kondensacji dla dwutlenku węgla. W tych miejscach uwalnia się dwutlenek węgla, co prowadzi do nadmiernego tworzenia się piany – zjawiska zwanego "gushing".