Korki i spółka.

Korek to tradycyjne zamknięcie. Jego użycie datuje się na Greków z V wieku p.n.e.

Korek jest uznawany za tradycyjne zamknięcie. Jego użycie zostało udokumentowane już przez Greków w V wieku p.n.e. Jako zatyczka do wina ma tę zaletę, że umożliwia kontrolowany dopływ tlenu, co szczególnie w przypadku wysokiej jakości czerwonych win, pozytywnie wpływa na ich dojrzewanie.

Korek jest produktem naturalnym, co sprawia, że trudno go standaryzować. W związku z tym opracowano alternatywy, takie jak plastikowe korki i zakrętki, głównie w odpowiedzi na problem smaku korka. Smak ten pojawia się w około 5% przypadków i powoduje znaczne straty finansowe. Jest on wywoływany przez mikroorganizmy, które mogą wnikać w pory korka podczas jego przechowywania. Produkują one substancje, które stają się aktywne smakowo podczas późniejszej sterylizacji korków. Z tego powodu obecnie około jedna trzecia wszystkich butelek w Niemczech jest zamykana na zakrętki.

W jaki sposób aromat korka może pojawić się w winie, które nie jest zakorkowane?

Smak korka może również powstać w wyniku kontaktu wina z chlorowanymi środkami czyszczącymi, które często reagują z drewnem, na przykład z paletami. Te środki czyszczące mogą następnie przekazywać powstałe stęchłe nuty na korki przechowywane na tych paletach lub bezpośrednio do wina poprzez zanieczyszczone powietrze.