Weingut Kloster Marienthal
Był to niegdyś najstarszy klasztor nad rzeką Ahr, klasztor augustianek w pobliżu Dernau. Klasztor Marienthal został założony w 1137 roku.
W czasach swojej świetności był prowadzony przez zakonnice augustianki, których życie było dalekie od łatwego. Kroniki odnotowują konflikty i batalie prawne z sąsiednimi społecznościami. Zakonnice musiały również radzić sobie z częstymi powodziami spowodowanymi przez Hubach, mały dopływ Ahr.
Klasztor mieścił siedem warsztatów, w tym destylarnię i dom gościnny – i oczywiście posiadał „winnice”. Dziś w ruinach starych murów znów kwitnie nowe życie: w 2004 roku konsorcjum winiarzy z okolic Marienthalu kupiło dawną domenę państwową. Klasztor Marienthal stał się ponownie prywatną winnicą.
Zakonnice mogły pozostać w Marienthal aż do wybuchu wojny trzydziestoletniej. W 1632 roku klasztor został splądrowany przez Szwedów, a w 1646 roku spalony przez wojska francuskie. Odbudowę rozpoczęto w 1699 roku, przy okazji powiększono ogród, który w 1762 roku wzbogacił się o pawilon ogrodowy zachowany do dziś. Jednak ostateczny kres klasztoru nastąpił w 1802 roku, kiedy po podboju tych terenów cesarz Francji, Napoleon Bonaparte, nakazał sekularyzację klasztorów. Budynki zostały sprzedane, a kościół popadł w ruinę. Według kronik, w chwili rozwiązania klasztor zatrudniał winiarza, jego pomocników oraz czterech pracowników odpowiedzialnych za uprawę winorośli. Produkcja wina była kontynuowana przez kolejnych właścicieli. Uprawa winorośli była kontynuowana przez kolejnych właścicieli. W 1910 roku jeden z nich wzniósł okazały dwór, który wkrótce został zakupiony przez Ahrtalbahn (kolej doliny Ahr) i pełnił funkcję budynku administracyjnego. W 1925 roku posiadłość przekształcono w Pruską Państwową Domenę Winiarską Marienthal. W 1952 roku część z 19 hektarów winnic przeznaczono na stację badawczą landu Nadrenia-Palatynat, gdzie prowadzono prace nad hodowlą nowych odmian winorośli.
Od 2004 roku w dawnych ruinach z 1137 roku powstała nowoczesna winnica z restauracją, która jest wspólnie prowadzona przez spółdzielnie winiarskie Dagernova i Mayschoß-Altenahr oraz prywatne winnice Brogsitter i Meyer-Näkel. W ogrodowej restauracji, przy kieliszku Spätburgundera i domowym flammkuchen, można delektować się widokiem na ruiny i okoliczne winnice.
Godziny otwarcia:
Sklep z winami: 10:00 - 18:30
Restauracja: 10:30 - 18:30