Portugieser

Portugieser

Portugieser z czasem stał się trzecią najważniejszą odmianą czerwonego wina w Niemczech. Portugieser uważany jest za nieskomplikowane, świeże i łatwe w piciu wino beczkowe.

Fakty

  • 9°-13°

    Temperatura picia jak rosé

  • 2.295 ha

    Powierzchnia winnic obsadzona w 2022 r.

Uprawa i znaczenie

Odmiana ta ma skromne wymagania co do gleby i położenia, niemniej jednak niezbyt dobrze sprawdza się przy glebach wilgotnych i ciężkich. Krzewy dobrze radzą sobie także i z podłożem piaszczystym, ubogim w substancje odżywcze. Jeżeli zimowe mrozy nie wyrządzą zbyt wielkich szkód, Portugieser uchodzi za odmianę charakteryzującą się szybkim wzrostem oraz dającą pewny plon. Owoce dojrzewają wcześnie i do produkcji win jakościowych można je zbierać już w pierwszej połowie września.

Portugieser jest trzecią najważniejszą odmianą czerwonego wina w Niemczech po Spätburgunderze i Dornfelder. Powierzchnia upraw wynosi 2295 hektarów (2022 r.), co stanowi około 2 procent niemieckiej powierzchni winnic. Pewne regiony, jak Palatynat (1 086 ha), Hesja Nadreńska (926 ha), Wirtembergia ( 89 ha) oraz  Ahr (13 ha) wyraźnie specjalizują się w uprawie Portugiesera. W latach ‘70 ubiegłego wieku wielu winiarzy zrezygnowało z uprawy odmiany Porugieser (Blauer Portugieser), lecz w kolejnym dziesięcioleciu powierzchnia uprawna ponownie się zwiększyła a od lat dziewięćdziesiątych w dużej mierze ustabilizowała się. 

Winifikacja i smak

Często po krótkim czasie tłoczy się moszcz gronowy i wytwarza z niego specjalne wino typu Weißherbst. Jasnoczerwona barwa sprzyja wykorzystywaniu Portugiesera do produkcji win Weißherbst. Także i wina czerwone wina uzyskiwane z Portugiesera, często o barwie jasnego rubinu, maja przeważnie niższą zawartość alkoholu niż inne wina czerwone.

Portugieser uchodzi za nieskomplikowane, przyjemne, pełne, lekkie i świeże wino codzienne. Bez zbyt dużej ilości tanin, szybko się rozwija i już wiosną staje sie harmonijnym, łatwym do picia winem. Może być serwowany nieco chłodniej (Rosé 9-13°C i czerwone wino 14-16°C), co podkreśla jego  orzeźwiający charakter lekkiego wina. W subtelnym bukiecie odnajdziemy nuty jagodowe, takie jak czerwona porzeczka, malina czy truskawka, czasem także wiśnia lub pieprz. Portugieser jest wszechstronnym towarzyszem wielu potraw, a szczególnie wino Weißherbst ma wielu zwolenników jako letnie wino.

Historia

Według najnowszych badań naukowych, pochodzenie niebieskiego Portugiesera leży we współczesnej północno-wschodniej Słowenii. Portugieser trafił do Austrii w XVIII wieku, a następnie do Niemiec w XIX wieku. Johann Philipp Bronner zajął się hodowlą tej odmiany, której pierwotne pochodzenie przypisywano Austro-Węgrom. Już w XIX wieku odmiana ta wyparła wiele starych nasadzeń winorośli. Według najnowszych ustaleń Instytutu Juliusza Kühn’a, rodzicami niebieskiego Portugiesera są Blaue Zimmettraube i Grüner Silvaner. Jednym z dziadków jest Blaue Gänsfüßer.

W skrócie

  • Trzecia najważniejsza odmiana czerwonego wina w Niemczech
  • Niskie wymagania glebowe i siedliskowe
  • Wczesne dojrzewanie i niezawodna wydajność
  • Aromat: czerwona porzeczka, truskawka, wiśnia, pieprz

Oprócz Niemiec i Austrii, jaki inny kraj jest ważny dla uprawy Portugiesera?

Trzecim ważnym krajem dla uprawy Portugiesera nie jest Portugalia, jak sugeruje nazwa, ale Węgry. Jest tam tylko nieco mniej obszarów obsadzonych tą odmianą winorośli niż w Austrii.