Scheurebe

Newsy branżowe

Scheurebe

Uwodzicielski aromat

Wyraźny bukiet przypomina czarną porzeczkę, brzoskwinię bądź dojrzałą gruszkę. Wina Scheurebe to doskonałe uzupełnienie aromatycznych i pikantnych potraw, począwszy od przystawek, a skończywszy na deserach.


Historia

W trakcie I WŚ, a konkretniej w roku 1916, Georgowi Scheu udało się wyhodować z 88 siewek nowy szczep, a mianowicie Scheurebe. Było to skrzyżowanie rieslinga i Silvanera. Miało to miejsce w Krajowym Zakładzie Upraw Winorośli w Alzey (Landesanstalt für Rebenzüchtung Alzey). Zanim oficjalnie nadano nazwę temu szczepowi do końca 1945 roku mówiono na niego „winorośl dr. Wagnera“, a później „S 88“ lub „Sämling“ (nazwy od 88 siewek, czyli po niemiecku: 88. Sämlinge). 

Burgstadter Gerupfter

Die Weinauswahl ist von der Duft- und Geschmacksintensität des Camemberts abhängig. Der Wein darf aromabetont mit deutlicher Säure sein.  więcej


Uprawa

Scheurebe ma niemal tak samo duże wymagania co do gleby jak jej ojciec riesling. Znosi tylko suchą i jałową ziemie. W miarę dobrze czuje się również na glebach lessowych i wapniowych. Winogrona dojrzewają trochę wcześniej niż owoce rieslinga.. Zagrożeniem dla nich jest mróz oraz pleśń szara i mączniak.

Znaczenie

Na znaczeniu szczep zyskał w latach pięćdziesiątych, gdy udało się wytworzyć z niego Beerenauslese i Trockenbeerenauslese. Pochodzący z Hesji Nadreńskiej gatunek był uprawiany głównie przez winiarzy z największych regionów winiarskich. Największy rozkwit nastąpił w latach siedemdziesiątych, gdy powierzchnia upraw się podwoiła. Obecnie wynosi ona 1.500 ha z czego 1.000 ha znajduje się w Hesji Nadreńskiej, około 400 ha w Palatynacie i 100 ha w regionie Nahe. Ale również w Badenii i Frankonii winiarze uprawiają ten aromatyczny szczep i to z dobrymi rezultatami. Z prawie dwuprocentowym udziałem w powierzchni upraw winorośli na terenie Niemiec Scheurebe uchodzi za jedną z najlepiej prosperujących nowych odmian.  

Winifikacja i smak

Wina Scheurebe występujące prawie tylko jako wina jakościowe z wyróżnikiem i są z reguły półsłodkie lub słodkie. W zależności od jakości kolor wina jest bladożółty, słomkowożółty lub intensywnie złotożółty. Delikatne wina klasy Kabinett oraz średnio ciężkie Spätlese wyróżniają się bogatym bukietem i harmonicznym połączeniem pobudzającej kwasowości z owocową słodyczą. Bukiet często przypomina porzeczkę, rzadziej mango, mandarynkę, limonkę, brzoskwinię, a bardzo rzadko dojrzałą gruszkę. Słodkie wina wyróżniają się długą trwałością, a po wielu latach leżakowania wytwarzają aromat brzoskwini lub róży.