Details

Główne zbiory winogron rozpoczęte: nadchodzące tygodnie będą decydujące

06/09/2023

Przy słonecznej, późnoletniej pogodzie, w większości niemieckich regionów winiarskich rozpoczęły się główne zbiory winogron takich odmian jak Frühburgunder, Müller-Thürgau czy Dornfelder.


Zbiory odmian burgundzkich są też już na starcie. Zbiory Rieslinga rozpoczną się za dwa do trzech tygodni, w zależności od regionu. Spätburgunder również dojrzewa i oczekiwania są bardzo pozytywnie.

Słoneczna pogoda jest idealna

Winiarze są bardzo zadowoleni ze słonecznej i przede wszystkim bezdeszczowej pogody, która jest obecnie prognozowana, ponieważ po bardzo dobrym kwitnieniu winorośli na wiosnę winogrona są bardzo zwarte, a zaopatrzenie w wodę w winnicach jest wyjątkowo dobre po obfitych opadach deszczu w ciągu ostatnich kilku tygodni. Przy dalszych opadach deszczu jagody mogą się wzajemnie ściskać i pękać, co może spowodować konieczność szybkich zbiorów.

Zbiór większych ilości winogron w krótkim czasie nie będzie jednak problemem dla producentów wina, ponieważ w ostatnich latach znacznie zwiększyli oni swoją moc zbiorów ze względu na rosnące ekstremalne warunki pogodowe.

Dalszy rozwój pogody decydujący dla jakości

W związku z tym rozwój pogody w nadchodzących tygodniach jest obiecujący dla producentów wina. Jeśli pozostanie bezdeszczowo, wszystko jest nadal możliwe pod względem jakości dla rocznika 2023, a perspektywy zbiorów są również pozytywne ze względu na dobre zawiązanie owoców i zaopatrzenie w wodę. Obecnie można założyć, że ogólnokrajowa wielkość zbiorów w roczniku 2023 będzie nieco powyżej dziesięcioletniej średniej wynoszącej 8,8 miliona hektolitrów.

 

 

Weinlese (11).jpg