Riesling

Newsy branżowe

Riesling

Wielki klasyk - jest numerem 1 w Niemczech

Riesling uprawiany jest we wszystkich niemieckich regionach winiarskich i zajmuje ponad 24 tysięcy ha powierzchni uprawnej. Jest najlepszym przedstawicielem niemieckiej kultury wina. 


Uprawa 

Riesling jest odmianą powoli dojrzewającą, której charakterystycznym elementem jest owocowa kwasowość. Dlatego też można go uprawiać w regionach północnych, gdzie może w pełni dojrzeć w późnym jesiennym słońcu. Ma najwyższe wymagania co do położenia (energia), ale skromne wymagania glebowe. W zależności od miejsca (rodzaju podłoża i mikroklimatu) może dać zróżnicowane wina. Optymalne warunki dla Rieslinga znajdziemy na winnicach położonych na kumulujących ciepło kamienistych stokach usytuowanych wzdłuż dolin rzecznych.

Znaczenie

Riesling uprawiany jest we wszystkich niemieckich regionach winiarskich i zajmuje  prawie 24 tysięcy ha, co stanowi około jednej czwartej całkowitej powierzchni uprawy winorośli.
Niemcy są uważane za ojczyznę Rieslinga - 24 049 hektarów (2019), to około 40% wszystkich Rieslingów na świecie. 
Na ten wynik składają się powierzchnie winnic we wszystkich 13 regionach winiarskich, ale jednak w różnym zakresie. W Rheingau uprawa Rieslinga zajmuje ok. 2500 ha, co stanowi prawie 80% powierzchni uprawnej w tym regionie. Oprócz tego do najważniejszych producentów Rieslinga należą winnice nad Mozelą (5400 ha), w Palatynacie (5900 ha), Hesji Nadreńskiej (4855 ha), Wirtembergii (2105ha), Badenii (1000 ha) a także w regionie Nahe (1200 ha).


Historia

Wczesne szerzenie się Rieslinga z pierwszymi dowodami z XV wieku, wzrost, wielkość jagód, długi okres dojrzewania i odporność na mróz wskazują na pokrewieństwo z dzikimi winoroślami. Najdłuższą tradycję upraw Rieslinga znajdziemy wśród winiarzy w Rheingau i nad Mozelą. Istnieją dokumenty historyczne sięgające odpowiednio 1435 i 1465 roku. 13 marca 1435 roku w dokumencie sprzedaży po raz pierwszy w historii pojawia się słowo "Riesling". Dowody na jego nasadzenia w dzisiejszej Hesji Nadreńskiej i w Palatynacie pochodzą z końca XV i pierwszej połowy XVI wieku.
Riesling należy nie tylko dzisiaj, ale także w XVII i XVIII wieku, do zalecanych przez państwo odmian winorośli. Pochodzenie nazwy jest wciąż przedmiotem dyskusji: Czy słowo Riesling jest kojarzone z rzucaniem, z kwasem łzawiącym, z "szlachetnym ryżem", czy z ruslingiem (ciemne drewno)? Na całym świecie jest on znany jako "Rheinriesling", dla win Riesling z Badenii można używać synonimu "Klingelberger". Niemiecki Riesling nie ma nic wspólnego z Welschrieslingiem, który jest uprawiany między innymi w Austrii, Włoszech i Słowenii.

Prof. dr Jürgen Udolph, badacz nazwisk, opublikował pracę naukową na temat pochodzenia nazwy "Riesling": Link .pdf Riesling-Etymologie.

Winifikacja i smak

Wybór Rieslingów jest bardzo szeroki i obejmuje wszystkie poziomy jakościowe oraz kierunki smakowe. Częściowo Rieslingi dojrzewają w tradycyjnych Barczak drewnianych. Obok nieskomplikowanych win na co dzień, mamy szeroki wybór win jakościowych z wyróżnikiem. Na wyższych szczeblach jakościowych częściej znajdziemy wina z zawartością cukru resztkowego bądź wina szlachetnie słodkie, jednak także wiele win jakościowych lub klasy Kabinett (szczególnie w północnych regionach winiarskich) charakteryzuje się delikatną słodyczą, która ma zrównoważyć wysoką kwasowość. „Typowy” Riesling ma barwę jasnożółtą, przechodzącą w zielonkawo-żółtą, nos zdominowany jest przez brzoskwinię lub jabłko, na podniebieniu czujemy rasową kwasowość. W przypadku Rieslingów uprawianych na glebach o podłożu łupkowym mówi się o mineralnej nucie, w niektórych winach możemy wyczuć zapach krzemienia, te pochodzące ze starszych winnic często zawierają interesującą nutę benzyny. Jego naturalna kwasowość stanowi dobry potencjał do produkcji wina musującego. I dlatego też u wielu producentów znajdziemy jakościowe wina musujące wyprodukowane w danej winnicy, tzw. Winzersekt. Szlachetne wina słodkie klasy Beerenauslese czy też Eiswein, czyli wina lodowe należą do najczęściej sprzedawanych niemieckich win także i na międzynarodowym rynku. Rieslingi należy pić najwcześniej rok o zbiorach, wiele z nich osiąga swoje optymalne stadium rozwoju dopiero po kilku latach. Czas przechowywania win o najlepszej jakości jest bez mała nieograniczony.