Region winiarski

Spotkanie z winem wśród dziewiczej natury

Nazwa regionu pochodzi od nazw tych dwóch rzek, jako, że winnice położone są przede wszystkim na tarasach w wąskich dolinach Saale i Unstrut. 

Przebiega tędy 51 stopień szerokości północnej, tak więc ten obszar uprawy winorośli jest najbardziej wysuniętym na północ regionem Niemiec, w którym produkuje się wina jakościowe. Mimo tego natura obdarzyła obszar Saale-Unstrut wydłużonym okresem wegetacyjnym, a wyważona mieszanina słońca i chłodu zapewnia żywe wina o delikatne strukturze. Naturalnie zagrożeniem są mroźne temperatury w zimie czy też późne przymrozki wiosenne, tak że uprawa winorośli możliwa jest jedynie w miejscach chronionych przed szkodliwymi czynnikami pogodowymi. Zbocza, na których położone są winnice są nachylone w kierunku południowym. W dolinach rzek swoiste „wyspy cieplne” tworzą szczególnie łagodny mikroklimat. Z opadami na poziomie 500 mm region ten należy do najuboższych w opady regionów winiarskich w Niemczech. Słońce świeci tu około 1600 godzin w roku. Przeciętny plon wynosi jedynie 50 hl na hektar. 

Znajdziemy tu tradycyjny krajobraz ze stromymi tarasami, kilkusetletnimi murami kamiennymi i chatkami na wzgórzach winnych, dzikimi sadami i zalewiskami rzecznymi. Na wzgórzach stoją zamki i warownie. Kultura i historia, natura, romantyzm i wino jednoczą się w tym regionie. Krzewy winorośli nadają krajobrazowi rzecznemu niepowtarzalny charakter i to od ponad tysiąca lat. Po raz pierwszy oficjalnie wzmiankowano uprawę winorośli nad rzekami Saale i Unstrut w roku 998. 

Wzdłuż winnego szlaku regionu Saale-Unstrut przebiega „Szlak romantyczny” a także „Niebiański trakt”. Zamki i warownie, takie jak Neuenburg czy Rudelsburg, znaczące budowle, jak katedra w Naumburg, a także miejsca mistyczne, jak np. miejsce znalezienia „dysku z Nebry” opowiadają o historii kultury tej krainy. Regionalną stolicą winiarską jest Freyburg nad rzeką Unstrut. Co roku w drugi weekend września odbywa się tutaj największy festyn winiarski w regionie. Możemy poznawać ten region z jego winami, gospodarstwami winiarskimi, gospodami i wyszynkami podczas pieszych wędrówek, wypraw rowerowych czy też wodnych, podążając dobrze rozbudowaną siecią tras turystycznych. Największa część regionu znajduje się na terenie triasowego parku krajobrazowego Saale-Unstrut.

Wytwarzane tu tradycyjnie wina wytrawne z typową dla regionu delikatną owocowością i żywotnością są znakiem rozpoznawczym regionu, który dzięki powierzchni około 650 ha zalicza się do mniejszych regionów winiarskich Niemiec. Przeważająca cześć tego regionu leży na terenie Saksonii-Anhalt, kilka hektarów w Turyngii i Brandenburgii. 

Równo 30 odmian zachęca aby ich skosztować i porównać ze sobą. Główną odmianą jest Müller-Thurgau, który dzięki niskiemu plonowaniu kryje w sobie zadziwiające niuanse. Winiarze z regionu Saale i Unstrut są szczególnie dumni ze swoich Weißburgunderów, ale także Silvaner i Riesling należą do klasyków w regionie. Na jednej czwartej powierzchni winnic uprawia się odmiany czerwone, przede wszystkim Portugiesera, Dornfeldera, Spätburgundera i Zweigelta. Są to rarytasy, które przeważnie szybko się rozchodzą.


Region Saale-Unstrut w skrócie

Położenie geograficzne: Region położony na 51 stopniu szerokości północnej – w dolinach rzecz Saale i Unstrut. 

Klimat: Roczna średnia temperatura wynosi 9,1° C, niski roczny poziom opadów (500 mm), przeciętnie 1600 godzin słonecznych w roku.

Gleby: Wapienie muszlowe, piaskowiec pstry, lessy gliniaste, łupki. 

Powierzchnia uprawy: Około 750 ha, 3 obszary, 4 rejony, 34 winnice.

Odmiany: Müller-Thurgau, Weißburgunder, Silvaner, Riesling, Portugieser, Dornfelder. 

20080121_01_11_018_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_11_008_A4_2560_1728.jpg
20080121_0260_2560_1728.jpg

Gebietsweinwerbung Saale-Unstrut

Querfurter Straße 10
06632 Freyburg

Tel.: +49 344 64 26 11 0
Fax: +49 344 64 2 94 16

www.natuerlich-saale-unstrut.de
weinbauverband.saale-unstrut[at]t-online(dot)de

 

Privacy Policy

Kiedy odtworzą Państwo to wideo, informacja o Państwa aktywności (oglądalności) zostanie przekazana do operatora tego wideo i zapisana.

Badischer Wein GmbH

Basler Landstraße 28b
79111 Freiburg

Tel.: +49 761  89 78 47 84
Fax: +49 761  89 76 63 96

www.badischerwein.de
info[at]badischerwein(dot)de

Dalsze informacje i mapa