Region winiarski

Mosel

Specjaliści od Rieslinga

Obszar uprawy winorośli nad trzema rzekami: Mozelą, Sarą i Ruwerą uchodzi za najstarszy region winiarski w Niemczech. Rzymianie w wielkim stylu sprowadzili wino nad Mozelę.

Niezliczone znaleziska, między innymi urządzenia do produkcji wina z czasów rzymskich, świadczą o wielkiej tradycji winiarskiej. Dziś połowa winnic znajduje się na stokach lub tarasach o nachyleniu powyżej 30 stopni. Wzdłuż Mozeli, pomiędzy Perl a Koblencją, wzdłuż Sary, między Serrig a Konz a także nad rzeką Ruwer pomiędzy Riveris a dzielnicą Trewiru Ruwer 5 tysięcy winiarzy w 125 gminach winiarskich uprawia winorośl na powierzchni ponad 8800. hektarów. I to często w bardzo trudnych warunkach. Bo nigdzie na świecie nie ma więcej winnic położonych na stromych zboczach, jak w tym piątym co do wielkości regionie winiarskim Niemiec.  

Region ten jest podzielony na sześć mniejszych obszarów. Obszar Zamku Cochem w dolnym biegu Mozeli określany jest dziś często jako Terrassenmosel, czyli Mozela Tarasowa, ponieważ tam uprawa winorośli możliwa jest przeważnie jedynie na tarasach. Tutaj znajduje się najbardziej strome wzgórze winne w Europie Calmont. Okolice Bernkastel określane są jako Mittelmosel i stanowią one samo serce tego regionu winiarskiego, ze znanymi gminami winiarskimi oraz słynnymi winnicami. Na południe od Trewiru, w górnym biegu rzeki znajduje się obszar Obermosel. Obszar Moseltor, cześć regionu Obermosel, należy do Kraju Saary. Także i w okolicy rzeki Sary uprawia się winorośl. A dolina rzeki Ruwer jest najmniejszym subregionem tego regionu uprawy winorośli. Winiarze znad Mozeli uznają się za specjalistów od Rieslinga i jest to uzasadnione, bo przecież tę odmianę uprawia się tu na 5 tysiącach hektarów. Ta późno dojrzewająca odmiana biała ma tu doskonałe warunki rozwoju. Dzięki położeniu w zaciszu doliny region ten należy do najcieplejszych stref klimatycznych w Niemczech. Strome zbocza o podłożu łupkowym ponad rzekami w ciągu dnia kumulują ciepło a w nocy je oddają. Korzenie krzewów wnikają głęboko w podłoże, aby dostarczyć roślinie wodę i sole mineralne. W ten sposób winiarze mogą wytwarzać ze zbieranych ręcznie winogron wyjątkowe, wykwintne, owocowe wina. Wina te mają olbrzymią głębie smakową przy relatywnie niskiej zawartości alkoholu – dzięki czemu można się nimi beztrosko cieszyć. Sławę światową zyskały sobie także szlachetnie słodkie wina, które corocznie zyskują rekordowo wysokie ceny na aukcjach wina. Ale także i zwolennicy win wytrawnych znajdą nad Mozelą coś dla siebie: producenci wina wytwarzają wyśmienite delikatnie wytrawne i harmonijne wina. Można się o tym przekonać podczas krajowych i międzynarodowych klasyfikacji i konkursów. 

Podłoże łupkowe oraz Riesling dominują w winnicach nad Mozelą, Sarą i Ruwerą. Inne wina odmianowe uzupełniają ofertę regionu. Drugą co do ważności odmianą jest nadal Rivaner. W górnym biegu Mozeli zadomowiła się pewna stara odmiana, a mianowicie Elbling, który mógł być uprawiany tu już przed dwoma tysiącami lat. Wytwarza się z niego świeże, owocowe i nieskomplikowane wina wytrawne oraz wina musujące o podobnym charakterze. Coraz częściej sadzi się takie odmiany jak Weißer Burgunder i Grauer Burgunder a także Auxerrois i Chardonnay, które dają świetne wina na glebach wapiennych. Ale także i odmiany czerwone, przede wszystkim Spätburgunder i Dornfelder, można spotkać od końca lat osiemdziesiątych XX wieku w regionie Mosel-Saar-Ruwer. 

Region ten jest niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym. Można go dokładnie poznać w towarzystwie jednego z wykwalifikowanych przewodników, którzy zabierają gości na specjalne wycieczki, pokazują im najpiękniejsze miejsca nad trzema rzekami i pozwalają im przeżyć prawdziwą winną przygodę. 


Mosel

Region Mozeli w skrócie

Położenie geograficzne: Region położony pomiędzy Hunsrück a rzeką Eifel na terenie reńskich wzgórz łupkowych; wzdłuż Mozeli i jej dopływów Sary i Ruwery. 

Klimat: Optymalny poziom temperatur i optymalna ilość opadów na winnicach na stokach i w dolinach. 

Gleby: W rejonie górnego biegu Mozeli wapienie muszlowe i podłoże triasowe; w dolinach Saary i Ruwery, a także w środkowym biegu Mozeli łupki dewonu górnego, na południe od Zell miękkie łupki gliniaste, bogate w kwas krzemowy szarogłazy; w dolinach połacie żwiru i piachu.

Powierzchnia uprawy: Około 8800 ha, 6 obszarów, 18 rejonów i 524 winnice.

Odmiany: Riesling, Müller-Thurgau, Elbling, Kerner, Weißburgunder, Spätburgunder, Dornfelder.

 

 

20080121_01_06_113_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_06_028_A4_2560_1728.jpg
20080121_01_06_007_A4_2560_1728.jpg

Mosel

Mosel-Wein e.V.

Gartenfeldstraße 12a
54295 Trier

Tel.: +49 6 51 71 02 80
Fax: +49 6 51 71028-20

www.weinland-mosel.de 
info@weinland-mosel.de

Dalsze informacje i mapa

Mosel

Privacy Policy

Wenn Sie dieses Video abspielen, werden Informationen über Ihre Nutzung an den Betreiber des Videos übertragen und unter Umständen gespeichert.